Мозъчните функции на пчелите много скоро ще могат да бъдат използвани като образци за изграждането на подобни роботи.

Обонянието и зрението на тези насекоми се изследва в продължение на много години усърдна работа и опити за изграждането на прототип на сетивната система на насекомите.

Учените имат за цел да приложат имитация на мозъка на пчелите в модели на летящи роботи, за да им помага в навигацията за безопасно движение.

Идеята е роботите, създадени в резултат на проекта да помагат в спасителни мисии или да работят във ферми за механично опрашване на реколтата.

В изследването взимат участие учени от Университети в Шефилд и Съсекс. Те имат за цел да създадат примерен модел на нервната система при пчелите, която след това да бъде приложени във въпросните роботи, така че да развият зрението и обонянието им.

Учените искат да разберат дали е възможно подобен модел на сетивната система при тези насекоми да бъде приложена в роботи, които да се движат подобно на пчелите.

Д-р Джеймс Маршал, който е координатор на проекта е на мнение, че подобно симулиране на мозъка е било едно от "големите предизвикателства", свързани с изкуствения интелект.

По думите му опитите досега да се пресъздадат мозъци на живи същества в силиций са били фокусирани върху познавателните системи, които съществуват при хората, маймуните и мишките.

Медоносните пчели са известни с непогрешимата си способност да намират пътя обратно до колонията или кошера си.

Д-р Маршал разчита на това, че мозъкът на пчелата е по-малък и по-достъпен от този на гръбначните животни и по-лесно ще може да бъде изграден негов прототип, който да бъде приложен при летящ робот.

Моделите на сензорните системи ще работят върху клъстер от мощни графични карти, които да извършват изчисленията, необходими, за да се симулира мозъкът на пчелата, съобщава BBC.