МКС Малък инцидент е станал преди отделянето на руския кораб “Союз-2” от Международната космическа станция, съобщават руските агенции, като се позовават на заместник-ръководителя на ракетно-космическата корпорация “Енергия” Валерий Рюмин.

Той не можа да каже на какво се дължи инцидентът, но предположи, че някой от астронавтите случайно натиснал погрешен бутон, подадена е кратковременна тяга на двигателите и станцията се е завъртяла на 25 градуса. За връщането й в нормално положение е трябвало да бъде изразходвано голямо количество гориво.

Операцията обаче е завършила успешно и “Союз” се е отделил от станцията и след 3 часа и половина полет, корабът се приземи на 35 километра от град Аркалик.

Астронавтите от руския кораб – руснакът Юрий Маленченко, американецът Едуард Лу и испанецът Педро Дуке, които се завърнаха успешно на Земята тази сутрин, останаха блокирани няколко часа от снежна буря в казахстанската степ, заедно със спасителните екипи.

Гъста мъгла и снежна буря в казахстанската столица Асана е принудила хeликоптерите, които превозват тримата астронавти и спасителните екипи, да кацнат край град Аркалик.

Астронавните са в добро здраве и не се нуждаят от допълнителни лекарски грижи, заяви д-р Николай Филатов от руския център за космическа подготовка. Те обаче трябва да прекарат няколко седмици под лекарско наблюдение.

От центъра за управление на полетите посочиха, че полетът е приключил успешно, въпреки, че корабът е бил претоварен. Освен тримата астронавти, на борда е имало и много проби и материали за изучаване от специалистите на земята.

В момента на Международната космическа станция тече мисията на осмата експедиция на орбиталната станция. На борда са руснакът Александър Калери и американецът Майкъл Фоуел.

Двама от астронавтите, Юри Маленченко от Русия и Едуард Лу от Съединените щати, прекараха последните шест месеца на станцията. Третият, Педро Дуке от Испания пристигна преди седмица на Международната космическа станция с друг кораб и още двама астронавти, които ще правят експерименти през следващите шест месеца.

Сега само Русия изпраща космонавти и запаси на станцията, след като американците прекратиха полетите поради катастрофата със совалката "Колумбия", която се разпадна в атмосферата на Земята при завръщането си пред февруари.