Международен екип от физици е разработил настолен рентгенов лазер, който може да се използва за биологични, физични и други научни изследвания, съобщава бългаският технологичен портал kaldata.com.
Смята се, че широкото разпространение на рентгеновите лазери в изследователските лаборатории ще доведе до микрореволюция във физиката и биологията. Рентгеновите лазери ще предоставят възможност за получаване на изображения на вещества с атомна резолюция, както и наблюдението отвътре на множество физични процеси.
В момента основните пречки пред широкото използване на подобни излъчватели са високата им цена и техните габарити - размерите на стандартна лазерна установка се доближава до този на футболно игрище.
Група физици под ръководството на българина Теньо Попминчев от Университета на Колорадо в Боулдър (САЩ), е разработила компактен рентгенов лазер, който се побира върху обикновено бюро и може да преобразува инфрачервеното излъчване в рентгенови лазерни импулси.
Попминчев и неговите колеги са използвали факта, че атомите на благородните газове аргон и неон могат да изпомпват енергия по начин, който позволява след известно време да започнат синхронно да излъчват фотони във всички диапазони на електромагнитния спектър. Това излъчване ще бъде относително нееднородно - в него ще присъстват множество пикове и спадове. Значителна част от тези пикове ще бъдат в ултравиолетовата и рентгеновата част от спектъра, което позволява този ефект да бъде използван за създаване на рентгенов лазер. За целта обаче се изисква специален механизъм на изпомпване, позволяващ получаването на пикове с максимална височина и сила именно в рентгеновата област на спектъра.
ЖороБекама90
на 08.06.2012 в 17:45:51 #2браво
Питащ
на 08.06.2012 в 17:32:22 #1Браво на човека. Жалко само, че и той е успял зад граница, а не в родината си.