Сред затворниците на гръцкия остров Хиос има трима млади мъже от Афганистан и Сомалия, които излежават извънредно дълги присъди: двама по 50 години, а третият - шокиращите 142 години. Но те не са осъдени за жестоки престъпления, а за това, че са управлявали надуваеми лодки, превозващи тях и други мигранти, изоставени в Егейско море. Това пише Асошиейтед прес в обширен материал за "криминализирането" на миграцията в Гърция.
"Не мислех, че спасяването на хора е престъпление", казва Ханад Абди Мохамед, 28-годишен сомалиец, обвинен като трафикант след пристигането си в Гърция през декември миналата година и осъден на 142 години затвор.
Миналата седмица Мохамед заяви пред журналисти и депутати от Европейския парламент, които посетиха тримата в затвора, че не е имал друг избор, освен да управлява лодката. Трафикантът го принудил да поеме управлението, като го ударил в лицето и го заплашил с пистолет, преди да изостави плавателния съд в бурното море. А животът на хората е бил застрашен. Дори днес Мохамед казва: "Бих го направил отново, стига да спасявам животи".
Критиците твърдят, че случаите на мъжете, както и съдебните преследвания или заплахите за наказателни производства срещу хуманитарни работници, илюстрират разширяващия се арсенал от техники на властите в Гърция за възпиране на търсещите убежище.
"Не е възможно човек, който е дошъл да поиска убежище в Гърция, да бъде заплашван от толкова тежки присъди само защото е бил принуден от обстоятелствата или под натиск да поеме управлението на лодка", казва Александрос Георгулис, един от адвокатите, представляващи тримата затворници в Хиос. А гръцките власти, по думите му, "приравняват мигрантите на каналджиите".
Хуманитарните работници и доброволците също се оказаха под прицела на Гърция. В един от широко разгласените случаи сирийската правозащитничка Сара Мардини, която също е бежанка, и доброволецът Шон Биндер бяха арестувани и задържани в продължение на месеци през 2018 г. по подозрение в шпионаж, пране на пари и множество други престъпления. Те отричат всички обвинения и твърдят, че не са правили нищо повече от това да помагат за спасяването на хора.
Не е само Гърция. По данни на ЕС от 2016 г. насам Германия, Италия, Малта, Нидерландия, Испания и Гърция са започнали 58 разследвания и съдебни производства срещу частни субекти, участващи в издирването и спасяването на мигранти.
Гръцките власти упорито отричат страната да извършва незаконни изтласквания, въпреки че все повече индикации сочат обратното. Миналия вторник министър-председателят Кириакос Мицотакис отново отхвърли тези твърдения, като заяви, че правителството му следва "твърда, но справедлива" миграционна политика.
Освен 142-те години на Мохамед, афганистанците Амир Захери и Акиф Расули, и двамата на по 20 години, получиха по 50 години затвор - действителният срок на излежаване на присъдата според гръцкото законодателство е ограничен до 20 години, които могат да бъдат намалени на 12 при добро поведение. Тъй като работата в затвора се отчита при намаляване на присъдата, те могат да бъдат освободени след около осем години.
Захери, придружен от бременната си съпруга и малкото си дете, и Расули пристигат с една и съща лодка преди около две години. Те са от различни части на Афганистан и никога преди това не са се срещали. Както и в случая с Мохамед, трафикантът изоставил лодката им и пътниците се редували да я управляват, казват те.
И двамата са съдени като трафиканти. Виждат назначения им от съда адвокат за първи път по време на процеса, който продължава само няколко минути.
"За една минута - 50 години затвор", каза той. "Плаках в продължение на месец."
Сега Захери и Расули вече се представляват от нови адвокати. Изслушването по техните случаи е насрочено за март. За изслушването на Мохамед дата не е определена.
Хирам
на 15.11.2021 в 22:21:18 #1Амуджите и Мустафите да излежат 5 - 10 год и да ги върнат в Африка. Няма друг изход. Другото е разпад...