Наводненията в над сто големи крайбрежни града в резултат на топенето на ледниците може да предизвикат загуби, стигащи до 28 000 милиарда долара през 2050 г.
Прогнозата е на Световния фонд за дивата природа. От екологичната организация съобщават, че са подготвили специален доклад за климата, пише Money.bg.
Ако температурата се покачи с половин до 2 градуса по Целзий в следващите 40 години, възможно е равнището на моретата да се вдигне с половин метър. Затова е важно да се предприемат мерки срещу допълнителното покачването на температурата.
За да се постигне това, индустриалните държави трябва да намалят емисиите на въглероден диоксид с 40% до 2020 г., посочват от организацията.
От Световния фонд за дивата природа настояват 192-те държави, които ще участват в срещата на върха за климата в Копенхаген, да приемат амбициозно и задължително споразумение.
В световен план температурите вече са се покачили с поне 0.7 градуса по Целзий. Глобално затопляне над 2-3 градуса през втората половина на нашия век е възможно, освен ако не бъдат взети радикални мерки и не бъде направено категорично усилие за ограничаване на емисиите преди 2015 г.
Разтопяването на ледовете на Гренландия и на Западно Антарктическата ледена покривка може да бъде повратна точка, която да доведе до покачване на морското равнище с 0.5 метра до 2050 г.
Изчислено е, че това ще покачи стойността на застрашените зони на 136 големи международни пристанища с приблизително 25.000 милиарда долара.
По протежението на североизточния бряг на Съединените щати заради местна климатична аномалия, морското равнище може да се покачи до 0.65 метра, което ще увеличи застрахователната стойност на обектите в региона от 1.350 до 7.400 милиарда долара.
Югозападната част на Съединените щати - Калифорния, е възможно да бъде засегната от засушаване. Годишните щети, причинени от пожари, могат да се увеличат десетократно и да достигнат 2,5 милиарда долара годишно до 2050 г. и 14 милиарда до 2085 г.
70% от работещото население на Индия може да бъде изправено пред риск заради засушавания. Цената на засушаванията в бъдеще се очаква да расте с приблизително 40 милиарда долара на десетилетие.
В резултат на значителното засушаване в басейна на Амазонка, при достигане на повратна точка, 70% от амазонската джунгла може да загине до края на века. Други последствия в региона са загубата на растителни и животински видове и изпускането в атмосферата на прекомерни количества въглерод. Цената на щетите може да надвиши 9.000 милиарда долара за площ от 4 млн. кв. км.
"Докладът показва колко опасно бързо наближаваме повратната точка в климата", предупреждават от екологичната организация.
Икономическите последствия от това ще бъдат напълно смазващи, посочват и от Allianz, които също участват в изготвянето на доклада. Докладът разглежда последиците от достигането на тези повратни точки, включително икономическите последици за застрахователния сектор.
Той също така показва колко сме близо до повратната точка в много региони на света и колко скоро везните могат да тръгнат в неблагоприятна посока.
Застрахователната компания възнамерява да решава проблемите заради промените в климата, като ги обсъжда със своите клиенти колкото е възможно по-рано. Това ще позволи на застрахователя да вземе необходимите мерки навреме, както и да работи съвместно със своите клиенти, за да развие конкретни застрахователни концепции - за проекти за чиста енергия, за осигуряване на водни запаси, строежи на диги или застраховане срещу лоша реколта.
tashunko_sapa
на 04.12.2009 в 09:31:10 #30Нюзрум-а, ПОПРАВЕТЕ заглавието на материала - НЕ 28 млрд.$, а 28 ТРИЛИОНА $
Varvarin
на 23.11.2009 в 17:25:07 #29Ето, четете да си отворите малко очите, жалко, че повечето овце хич дори и няма да разберат, че цялото лаене, за човека причинител на глобалното затопляне, просто ще им измъкне още парички от джобчетата и нищо друго. http://www.middlebury.net/op-ed/global-warming-01.html
Иво Карамански
на 23.11.2009 в 17:00:02 #28вярно че част от глобалното затопляне е резултат от човешката дейност, но е малък процент, да не би и края на ледниковата епоха да е резултат от глобалното затопляне причинено от човека ?
amica1
на 23.11.2009 в 16:37:13 #27Много успокоително. Аз се чудя защо античните статуи са все голи, а те били имали глобално затопляне.
Varvarin
на 23.11.2009 в 16:25:48 #26Ето малка извадка от писмо на над 100 учени до секретаря на обединените нации пратено 2007. (ИПЦЦ е официялната международна организация за следене на климата): Contrary to the impression left by the IPCC Summary reports: * Recent observations of phenomena such as glacial retreats, sea-level rise and the migration of temperature-sensitive species are not evidence for abnormal climate change, for none of these changes has been shown to lie outside the bounds of known natural variability. * The average rate of warming of 0.1 to 0. 2 degrees Celsius per decade recorded by satellites during the late 20th century falls within known natural rates of warming and cooling over the last 10,000 years. * Leading scientists, including some senior IPCC representatives, acknowledge that today's computer models cannot predict climate. Consistent with this, and despite computer projections of temperature rises, there has been no net global warming since 1998. That the current temperature plateau follows a late 20th-century period of warming is consistent with the continuation today of natural multi-decadal or millennial climate cycling.
Varvarin
на 23.11.2009 в 16:22:19 #25Ай стига глупости бе. Пак манипулации, пак лъжи за насаждане на страх, истерии и ограничения, контрол и съсредоточаване на власт в малка група хора в "името на " цивилизацията, за да ни "спасят" от глобалното затопляне. Глупости. Много учени не споделят тази тероия, да теория, защото няма нито едно директно доказателство, че промените в климата са в селдствие на човешка дейност, а не на нормални процеси на Земята, напротив, дори има доказателства, че затоплянето не е предизвикано от човешка дейност. Прочетете малко, как учени с дългогодишен опит и изследвания, които искат да се, най-малкото дискутира по темата и да се разгледат различни тези, биват отрязани от публикации и не им се дава право на дебат, а поредния псевдо учен, който е написал 2-3 статии за глобалното затопляне веднага се плясва на 1-ва страница. Я вижте в сметката за тока колко плащате за "зелена енергия" и все повече такива бози ви се натрупват към сметките. Утре правителствата ще гласуват милиарди долари да потънат в нечии джоб в името на боренето на глобалното затопляне... Нека да се чуят мненията и различните гледни точки, но всичко, което в полседно време се натяква и пропагандира като масова истерия едва ли не, е колко много ние сме виновни и как сега трябва да се вземат крути мерки, за да се предотврати това. А така ли е наситина? Защо не се дава гласност на масата учени, които не споделят тези теории?
amica1
на 23.11.2009 в 16:16:28 #24На американците няма да им дреме, защото тези 28 милиарда са за целия свят. Техния си дял те ще си го покрият, обаче не знам на някой дали му е ясно какво означава да се вдигнат пристанищните кейове с половин метър, за да се запази статуквото. Това не е да настелиш шосе. Това са релси за кранове, претоварни съоръжения, складове. И кой помисли си ще плаща? И как няма да ни дреме?
ss23
на 23.11.2009 в 14:36:44 #23Що се отнася до тия милиарди и природата, по-точно от дядката от клипа едва ли може да го каже някой: http://www.vbox7.com/play:298d428e
Pie Jesu
на 23.11.2009 в 14:21:10 #22Милиардите не са важни, важно е, че тази лъжа, измислена преди 25 години от Маргарет Татчър стана световен бизнес. Защо никой не казва колко ще се загубят ако истината излезе наяве, а именно, че въглеродният диоксид НЯМА нищо общо с никакво затопляне и че от 1999 година до 2008 година има спад на температурата с 0,2 градуса. Това е най-голямата и нагла лъжа в историята на човечеството, която цели както винаги само ПАРИ! Събудете се!
gоgоtо
на 23.11.2009 в 14:19:42 #21Интересно защо тук пише едни други неща. http://online.wsj.com/article/SB125883405294859215.html?mod=googlenews_wsj "Състояние на страх" е интересно изживяване за увеличаване на печалбите на определени компании и браншове в икономиката. Като великите енергоспистяващи крушки, които са произведени с повече енергия отколкото биха спестили през експлоатацията. На карай да върви... Всичко се топи, пък океанът не се покачва....Нема страшно, токът ще стане по-скъп щото ще е от перки и панели с КПД на мама си в оная работа....
Mike
на 23.11.2009 в 14:18:03 #20amica1, да наистина в заглавието е сгрешено, и е доволно тъпо, че заглавието на ВОДЕЩАТА новина е грешно. Но това не е от превода, а от некадърен редактор, който е публикувал новината. Дори преводачът да е объркал числата, би трябвало да ги е объркал и на двете места еднакво. Ако преводачът ги е объркал по различен начин на двете места, значи и той е некадърен по принцип, не че просто не знае кое е милиард и кое е билион... И това цялото при положение, че статията изобщо е превеждана от английски
(което е най-вероярно, но все пак може и от друг език да е).
amica1
на 23.11.2009 в 13:32:54 #19Един път пише 28 милиарда, един път 28 000 милиарда. Преводачът някъде нещо е прошляпал.
Mike
на 23.11.2009 в 13:25:36 #18amica1, това с милионите и милиардите си права, ама не съвсем
Американците наистина броят милион, билион, трилион, квадрилион, и т.н. Европейците броят милион, милиард, билион, билиард. Ние използваме миш маш от двете -- официалнният стандарт в БГ е милион, милиард, трилион, квадрилион, и т.н. Демек до милиард по европейското, след това по американското...
Само че не виждам това по какъв начин означава, че е грешна статията?! 28 000 милиарда си е доста еднозначно както и да го гледаш...
markov
на 23.11.2009 в 13:16:42 #17В миналото са се случвали много работи, само че в повечето случаи властите е трябвало да търсят начини да реагират на промените в природата /или хората да се изселят и потърсят по-добри условия за живот/. Сега се налага да се намерят пари да се промени цялата икономика, за да бъде тя съзвучна с природата, защо мислите че е лесно и как иначе да се вземат мерки, ако не с пари. А на феновете на социкономиката да припомним, че и тогава държавата не успяваше да направи почти нищо за природата.
amica1
на 23.11.2009 в 13:15:26 #16Впрочем парадокса с билионите си е описан. Американците броят милион, билион, трилион. Европейците броят милион, милиард, билион, трилион. Затова американците като пишат за билиони, трябва да разбираме милиарди и да не си представяме, че те работят в космически мащаби. Сигурно на преводача това не му е обяснявано. Трябва да се види оригиналът и да се знае откъде идва.
amica1
на 23.11.2009 в 13:10:46 #15"Варна, Варна, пристанище на Шумен." Май Шумен наистина ще си има пристанище. А Бургас чие пристанище ще бъде? Кой е силен в географията? Не само в географията, а и в топографията, че кой град ще остава под вода и кой не - не ми е ясно още. Ама това е най-нежната прогноза - само половин метър. На други места съм срещала много повече.
Bobby_gBG
на 23.11.2009 в 12:47:30 #14БулаваSSNX30 | 23.11.2009 10:45 Тия западняци са болни! Съизмерват всичко с жалките си долари и още по-жалката си икономика. Нито животът на растителните и животински видове, нито човешкият живот на ония, които ще умрат, не струват пари, нито пък се редуцират до някаква си икономика. Работете да спасите живота и човешките ценности, а не капиталите си и смешната си система, която доведе нещата до това трагично и разкапващо се екологично състояние!!! ------------------------------------------------------------ Така е, но точно това е единственият аргумент който тези малоумници ще разберат. Тях такива неща като екология, животински видове и човешки живот не ги интересуват. Но когато разберат че ще им бръкне и здраво в джоба - е тогава вече наистина ще се заинтересоват, и може да предприемат нещо...
bahur
на 23.11.2009 в 12:43:36 #13Eee, водеща новина стана и пак не оправят заглавието. Става дума за 28 000 милиарда т.е. 28 трилиона. Иначе няма значение , че щетите се смятат в долари. Явно това е начина да се притеснят тези , за които екологични проблеми няма докато не им засегне джоба.
brum
на 23.11.2009 в 12:37:13 #12Mike, Не си прав, пич. Икономиката и градовете са не по-малко важни, отколкото околната среда. Точно заради физическото ни оцеляване. На тази планета живеят 6 млрд души, които са на 99,99% свързани пряко, или коствено с икономиката и градовете. Така че не ги отписвай с лека ръка. А що се отнася до ЖИВОТА на планетата, то за него 2 градуса промяна в общата температура не е фатален, повярвай ми! На тази планета са се случвали и ще се случват къде по-големи катаклизми.
Дърваря
на 23.11.2009 в 12:35:00 #11Няма да има жертви от вдигането на нивото, тъй като ще става постепенно - сантиметър по сантиметър... Жертви ще има от евентуални катаклизми - вследствие на това, но и сега си ги имаме. 3/4 от кислорода се произвежда от фитопланктон, живеещ в океаните, така че и джунглите на амазонка да изчезнат - пак няма да има голям ефект... Да не говорим, че всичко това с глобалното затопляне е само спекулация. Винаги след такова голямо затопляне има и дълго застудяване, просто си ускоряваме цикъла на планетата. Не сме чак толкова силни, че да я унищожим, можем да навредим само на себе си!