Съперничеството с Китай ще бъде далеч по-трудно за САЩ, отколкото Студената война със Съветския съюз. Това мнение изрази бившият шеф на Пентагона и бивш директор на ЦРУ Робърт Гейтс, говорейки на виртуално събитие, организирано от президентската фондация и институт "Роналд Рейгън".
Според него съперничеството между САЩ и Китай не бива да се нарича студена война, тъй като това "опростява" ситуацията.
Гейтс обяснява, че тази формулировка създава впечатлението, че "ще бъде точно както съревнование със Съветския съюз. В много отношения това ще бъде много по-трудно съперничество от това със Съветския съюз."
Той коментира, че за Вашингтон по време на Студената война ситуацията е улеснена по-специално от "несъответствието в икономическото развитие" между САЩ и СССР.
"Китай представлява напълно различно предизвикателство за нас, защото е сила, която действа на много нива. Той има икономическа мощ, която е съперничаща на нашата. Ние нямаме алтернатива на китайската програма "Един пояс, един път".
Пентагонът и ЦРУ смятат, че тази програма ще "разпространи китайското влияние в света".
Говорейки за Китай, Гейтс отбелязва, че "това е страна, която се стреми към напредък в областта на науката и технологиите, която приветства студенти от други страни да учат".
"Китай предизвиква нас и другите демокрации с много от инструментите, които използвахме ние срещу Съветския съюз. Ние дори не сме започнали да разработваме стратегия за това как да се конкурираме на всички тези нива."
"Китайците винаги могат да посочат какво са направили в развитието на инфраструктурата, да се позоват на факта, че са извадили буквално стотици милиони хора от бедност", добави бившият министър на отбраната на САЩ.
"И китайците, разбира се, не забравят за своите въоръжени сили. Сега те имат най-големия флот. Мисля, че това е много по-сериозно предизвикателство, отколкото СССР някога е представлявал", обяснява Гейтс.
Вашингтон наложи толкова много антируски санкции, че почти напълно загуби способността да оказва натиск върху Москва, използвайки този метод, коментира Гейтс.
"Аз лично смятам, че изглежда сме изчерпали широките санкции срещу Русия. Наложихме толкова много санкции срещу Русия. Искам да кажа, че останаха малко, които все още не сме въвели и биха имали някакво значение".
САЩ трябва да отговорят на кибератаките, за които се твърди, че са извършени от хакери, намиращи се в Русия, да предприемат мерки срещу държавните служители.
"Мисля, че ако тези атаки продължат, трябва да проявяваме креативност и да действаме не само срещу хакерите, създавайки сериозни затруднения за тях, но и може би да обмислим мерки, които можем да предприемем срещу хората около Путин", вярва бившият шеф на Пентагона и ЦРУ.
"Не мисля, че е извън човешката способност да измисли нещо подобно", добави той.
Опако
на 22.06.2021 в 15:43:42 #7Няма никакво съмнение, че Китай открадна буквално много технологии от Запада! Още по времето на Бай ви Тошко Африкански, китайци и румънци се занимаваха най-активно с индустриален шпионаж. България също беше силна в тази област по онова време. Всеки, който не знае какво е индустриален шпионаж и си мисли, че една силно развита технологично нация не разполага с такъв просто не знае на кой свят се намира! В ЕС например, най-силни в тази област се смятат французите и най-активни са спрямо Германия. Спорен е въпросът доколко западните технологични гиганти се набутаха в Китай само от алчност! Западът и най-вече САЩ се нуждаеха от външния враг, а СССР се сгромоляса комично и днес това се отчита като неуспешен експеримент! Китай се оказва успешен такъв, поне засега. Няма съмнение, че те не просто крадат технологии, а и развиват нови такива. Това ги превърна в успешен външен враг. Сега те патентоват много усилено, но да се мисли, че не следят изкъсо конкурентите си е несериозно!
mAs7eRa!
на 22.06.2021 в 13:48:30 #6nsmilitia ти си някъде в друга епоха Моля те, направи си труда да отидеш до Китай така че да спреш да се излагаш така лошо> Крадени технологии.... Малко история - когато Китай беше станал "производителя на целия свят" и Тогава наистина имаше хора, които работят за шепа ориз (това е минало свършено), имаше условия. Очевидно не си ги чувал, за това запомни. Условията са - позволяваме ви да навлезете и ползвате нашия пазар, позволяваме ви да си преместите производството тук при условие че споделите технологията си и тайните и. Познай какво решение взеха алчните западняци Евтино производство, повече печалба, нищо че ще разберат легално всички тънкости....... И сега ги боли много, и заблуждават хора като тебе че не ги взели честно Никой насила не ги е карал да се съгласяват Също така - навремето е имало Китайски хареки, които са се опитвали да откраднат от немска компания такива технически данни. Обаче Навремето!!! Сега знаеш ли каква е разликата? Китайци просто купуват немския завод и си имат технологиите. И нещо което няма и да разбереш е че - като нова технология не е вкопчена от някой, който иска патенти и не дава никой да му ползва идеята - тогава технологията се развива с невиждани темпове и усъвършенства. Ти си мислиш че Китай краде технологии и им е лошо качеството. Не драги ми, ти не виждаш качество защото има тарикати които внасят само бракувана или дефектна стока и правят много пари, а ако отидеш в Китай няма и да намериш нещо с такова ниско качество. Запада естествено вече си мести заводите, защото няма хора там дето да искат да работят за същите пари. Но е късно, защото Китай вече ги има технологиите, инвестира в инфраструктура, зелени технологии (опитвайки се да поправи щетите от производствата за запада) и връщане назад няма. В Китай средната заплата е над 2000 лева и разходите, храната, там са много по-евтини от тук. Ти си вярвай и мисли че са само с крадени технологии и че са още на шепа ориз
nsmilitia
на 22.06.2021 в 11:44:13 #5Не се палете толкова силно. С крадени технологии ноу -хау не се гради. Може и да са напреднали в доста отношения, но никой не се е затичал да живее в Китай. Вярно научили са се с правилните техники да противодействат, но всичко е фалш. Трябва само запада да се осъзнае и да премести заводите в приятелски държави и китай увисва пак на шепа ориз на ден. Повярвали са си много
avedar52
на 22.06.2021 в 11:07:09 #4Каквото посееш, това ще пожънеш, че и още някой бурен в повече! На срещата в Женева Путин им каза са стотиците хакери в Америка, които си действат безпроблемно.Хакери има по цял свят, но видите ли само руските ги атакуват, а когато на американците им предлагат с общи усилия да да започнат борба срещу хакерството те от години отказват. Сега и китайците им пречат, защото заякнаха икономически, технически и военно! Свеът се развива, вече не е еднополярен.
mAs7eRa!
на 22.06.2021 в 10:29:09 #3ventzislav-stefanov ако искаш да знаеш какви гадости Америка, или по-скоро военните и тези зад конците на политиците, от отдавна разработва против всеки "враг" просто намери разкритията на нашата журналистка - Диляна Гайтанджиева. Там ще видиш какво значи новини и проучвателна журналистика... и колко биолаборатории има по света, собственост на "бившия глобален "демократичен" полицай"...
mAs7eRa!
на 22.06.2021 в 10:22:50 #2Говорейки за Китай, Гейтс отбелязва, че "това е страна, която се стреми към напредък в областта на науката и технологиите, която приветства студенти от други страни да учат". "Китай предизвиква нас и другите демокрации с много от инструментите, които използвахме ние срещу Съветския съюз..." "Китайците винаги могат да посочат какво са направили в развитието на инфраструктурата, да се позоват на факта, че са извадили буквално стотици милиони хора от бедност" Ирония Да припомним. НАСА отива на Луната. Китай иска Америка да сподели научните данни за Луната с тях, но Америка отказва. После Европа, Русия, Америка правят разработки и задружни мисии с "международната" космическа станция. Китай иска да участва, всичко но особено силно Америка отказва. Няколко години по-късно, Китай отива САМ на Луната. Америка почва да иска Китай да сподели научните данни от Луната Международната космическа станция скоро ще приключи живота и времето на експлоатация, Китай строи САМ собствената космическа станция. Америка забранява чрез Гугъл на Хуавей да ползва Андроид. Малко по-късно, хуавей създава собствена операционна система Америка: "очакват ни големи проблеми от Китай"
ventzislav-stefanov
на 22.06.2021 в 09:29:09 #1Да благодарим на Бога, че в САЩ още има реалистично мислещи влиятелни хора. Естествено Китай е съвършено различно предизвикателство в сравнение с СССР по много причини и "студена война" против милиард и половина човека е изначално лоша идея. Натрупаният за последните 30 години опит почти изключва варианта "вътрешно разложение" на база "защита правата на човека" и "демократически ценности", а за технологическа изолация и икономическа война е вече късно. Трябва да си даваме сметка, че възникна "нещо различно" и че то ще взаимодействува с много страни и народи по различен начин променяйки базата на международните икономически и политически отношения.