"Боинг" обяви, че планира да намали месечното производство на модела 737 Max с близо 20% след двете смъртоносни катастрофи. С това си решение американската компания сигнализира, че не очаква скоро авиационните власти да върнат самолета във въздуха, информират Националното обществено радио на САЩ и други медии.
Гигантът ще започне да намалява производството от средата на април. Изпълнителният директор Денис Мюлънбърг обясни, че компанията ще произвежда по 42 самолета на месец в сравнение с настоящите 52, но ще запази същия брой работници.
"Боинг" има голям запас от поръчки на 737 Max - 4600 самолета. За изпълнението им ще са необходими години.
Мюлънбърг поясни, че са наясно, че двете катастрофи през последните няколко месеца са свързани с неизправен софтуер - Manoeuvring Characteristics Augmentation System (MCAS). Въпросната система на самолетите Max има за цел предотвратяване на изпадане в stall - aеродинамично "увисване" ( няма достатъчно въздушна тяга под крилата на самолета заради голям ъгъл или заради ниска скорост).
Самолет 737 Max на Етиопските авиолинии катастрофира малко след излитането си на 10 март. Всички 157 души на борда загинаха. Това беше втората катастрофа с новия самолет 737 Max за по-малко от пет месеца, което принуди държавите да приземят този модел самолети.
Първата катастрофа с новия самолет се случи в Индонезия през октомври 2018 г., когато самолет на Lion Air катастрофира в Яванско море.
Преди дни етиопските власти публикуваха предварителния доклад с резултатите от разследването на инцидента, в който се отбелязва, че не става въпрос за пилотска грешка, а за проблеми със системата за контрол на самолета.