Европейският съюз "незабавно" ще прибегне към "ядрената опция" - отнемане правото на глас на Полша в Европейския съвет, ако страната прокара спорната съдебна реформа.
Това предупреди вицепрезидентът на Европейската комисия Франс Тимерманс, цитиран от Ройтерс и АФП.
"Препоръката на Европейската комисия към полските власти е да не предприемат никакви действия, които биха довели до уволняване или принудително пенсиониране на съдии от Върховния съд. Ако такава мярка бъде приета, Европейската комисия е готова незабавна да задейства процедурата по Член 7", подчерта Тимерманс, имайки предвид европейски закон за спазване на върховенството на закона.
Според Брюксел съдебната реформа подкопава независимостта на съдиите и съответно договорите на ЕС.
Комисията изпрати нова препоръка на Полша като част от отделна процедура за наблюдение спазването на върховенството на закона за разрешаване на няколко други проблема, които са поставени под въпрос от ЕК от началото на 2016 г. Брюксел даде един месен на Варшава да отговори.
"Независима съдебна система е съществено предварително условие за членство в нашия съюз", подчерта президентът на комисията Жан-Клюд Юнкер в съобщение.
"ЕС следователно не може да приеме система, която позволява освобождаване на съдиите по всяко време", добави той.
"Ако полското правителство продължи с подкопаването на независимостта на съдебната система и на върховенството на закона в Полша, ние няма да имаме друг избор освен да задействаме Член 7", предупреди Юнкер. Това означава, че Брюксел може да отнеме правото на глас на Варшава в Европейския съвет.
Източник: ЕПА
Вчера полският президент Анджей Дуда се подписа под законопроект, приет от управляващата партия "Право и справедливост", който дава право на министъра на правосъдието да наема или уволнява ръководителите на общите съдилища.
В понеделник протестиращи поискаха Дуда да не се подписва под законопроекта, след като той обяви, че ще наложи вето върху останалите два от три законопроекта за съдебна реформа, прокарани от парламента.
Дуда спря законопроекта за Върховния съд и проектозакона за Националния съвет за магистратурата.
През последните дни хиляди поляци организираха ежедневни демонстрации срещу правителството.
Пантю
на 27.07.2017 в 10:31:48 #5Пука им на Полша от това, че няма да имат право на глас в ЕС! Всеки знае, че решенията в ЕС ще се вземат от Германия и Франция! Полша би се озъбила, ако и спрат гювеча от ЕС, който се изсипва, като от рога на изобилието във вид на разни фондове в Полша! Те са от сорта - Храни куче, да те лае! Това им е вродено. Така бяха в СИВ и във Варшавският Договор!
mephisto
на 27.07.2017 в 07:39:15 #4Ама разбира се - съдебната система трябва да е зависима единствено от размера на получените рушвети!
Haho
на 26.07.2017 в 23:11:46 #3Василе, в кое блатто ще ни замъкнат бре тролчо? Стига приказки на ангро, плачете си за яка диктатура и курац в *** нон стоп и ще си я получите, няма да е блато тогава ще е чепат, но щом така ви, кефи яжте го! Ти си мислиш, че като се платен трол утре ще станеш партиен секретар ли? Смешко!
Q99
на 26.07.2017 в 20:36:29 #2"Само кви са гадни тея от ЕС - искат в Полша да има независима съдебна система и върховенство на закона ! Що за наглост е това" Соме, празна главо, не всичко, което искат в Брюксел е полезно за конкретната държава. Точно както спирането на ЮП не е полезно за България, както и натиска всички страни в ЕС да приемат мигранти. Унгария, Чехия и Полша не си знаят интересите ли, че трябва Брюксел да им ги казва и да ги притиска? Брекзита показа, че това ЕС с брюкселското управление е гнилоч, който е нежелан.
ce
на 26.07.2017 в 16:13:12 #1рекетьори