В САЩ стана известно кой стои зад прозвището “Дълбокото гърло” и е отговорен за най-скандалната политическа афера на ХХ век в САЩ – “Уотъргейт”.
Бившият втори човек във ФБР Марк Фелт признава пред списание "Венити Феър", че именно той стои зад прякора “Дълбокото гърло”, предава АП.
Днес Фелт е на 91 години и живее в Калифорния. След наскоро прекаран инсулт, здравето и психическото му състояние са силно разклатени.
Поради това признанията на Фелт са публикувани от името на неговия адвокат Джон О’Конър. Семейството на бившия служител на ФБР отказва да коментира публикацията и моли журналистите да вземат под внимание възрастта на Фелт.
В материала си “Венити Феър” обясняват причините, поради които Фелт издава президента Никсън и не се разкрива повече от 30 години. Той не предполагал, че скандалът “Уотъргейт” ще доведе до оставка на американския президент.
Целта му била да информира обществото за нарушаването на закона от страна на първия в страната.
Фелт прави признанията си след 30 години мълчание, след смъртта на няколко свои бивши колеги, които много уважавал.
Много журналисти не вярват в искреността на Фелт. Те смятат, че той е искал да отмъсти на президента Никсън, който не го е назначил на ръководния пост във ФБР.
Злите езици твърдят, че Фелт проговорил не по своя воля, а по молба на дъщеря си Джоан. Тя от своя страна не отрича, че смята да се възползва от откровенията на баща си, за да изплати дълговете от образованието на децата си. Тя смята, че баща й е герой на Америка, тъй като е прекрачил служебните си задължения, за да спаси страната си от ужасна несправедливост.
Припомняме, че скандалът “Уотъргейт” е най-известната американска политическа криза на ХХ век.
Бившият втори във ФБР Марк Фелт признава, че е организирал изтичането на информация, предизвикала оставката на президента Никсън.
“Дълбокото гърло” е прозвище, което медиите дават на неизвестен човек, който преди повече от 30 години дискредитира републиканското правителство и по този начин води до оставката на Ричард Никсън през 1974 г.
Благодарение на Фелт във “Вашингтон Поуст” изтича информация, че републиканците възнамеряват да поставят “бръмбари” в щаб-квартирата на демократите в хотела “Уотъргейт”.
Журналистите Боб Удуърд и Карл Бърнстейн публикуват серия разгромяващи статии, които заплашват кабинета Никсън с импийчмънт.
Президентът не дочаква унизителната процедура и на 9 август 1974 подава оставка. Срещу 40 служители от кабинета му и от предизборния му щаб са повдигнати обвинения в криминални деяния.
Цели 30 години американските служби на реда се опитват да разкрият предателя. Под съмнение са поставени 20 души.
Журналистите от “Вашингтон Поуст” отказват да сътрудничат на следствието, възползвайки се от правото си да не обявяват анонимните си източници.
Самият Фелт отрича да е участвал при издаването на информацията, въпреки че дълго време е бил основен заподозрян.