Дипломатически успех за руския лидер Владимир Путин с организирането на минисреща на върха в Москва между двете враждуващи страни в дългогодишния граждански конфликт в Либия, пише "Гардиън".
Не е ясно дали фелдмаршал Халифа Хафтар, лидер на Либийската национална армия в източната част на страната, и Файез Сарадж, лидер на признатото от ООН правителство в Триполи, ще се срещнат, но присъствието на двамата в руската столица е потвърждение за нарастващата важна роля на Русия в Либия.
Разединените европейски страни не успяха да спрат кръвопролитната 9-месечна атака на Хафтар към Триполи.
Двамата лидери и техните делегации се очаква да сключат споразумение за примирие. През уикенда двамата либийски лидери договориха спиране на огъня. Режимът на тишина, поискан съвместно от Москва и Турция миналата седмица, влезе в сила в неделя, но въпреки това са регистрирани спорадични сблъсъци.
Спирането на огъня се разглежда като необходима платформа за по-задълбочени разговори. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу ще представлява страната си на срещата в Москва.
Ако двамата либийски лидери се срещнат, няма да е за първи път, но това ще е първата им среща от атаката на армията на Хафтар по Триполи, която беше заклеймена от Сарадж като военно престъпление. Двамата се срещнаха в Абу Даби и Париж, за да се подпишат под различни мирни споразумения, които впоследствие се провалиха.
Русия увеличи влиянието си в Либия, след като позволи на малка група руски наемници, свързани с частната компания "Вагнер", да действат до Триполи в подкрепа на Хафтар. Путин отбеляза, че ако има някакви руски войници там, те действат без разрешението на Кремъл.
Въпреки че Либия и Сирия са много различни случаи, има някои паралели по отношение на съюза между Турция, Русия и Иран, които са основните организатори на политическите преговори в Сирия, изтръгвайки инициативата от САЩ, Европа и ООН.
Не е ясно дали Путин се опитва да изтласка Европа от мирния процес или е склонен да работи с европейските страни.
Руският президент проведе разговори с германския канцлер Ангела Меркел в Москва през уикенда. Берлин организира мирна конференция с основните страни, но все още не е определена дата.
Италия, разглеждана преди като ключов фактор за разрешаване на кризата в Либия, се опитва да възстанови позициите си с предложение за тристранен мирен процес с Русия и Турция. Премиерът Джузепе Конте е критикуван в Италия за изгубените позиции на страната. Той ще се срещне с турския президент Реджеп Еродган днес.
Отделно новата Европейска комисия се опитва да заеме по-активна роля.
58eng
на 14.01.2020 в 21:58:51 #6Успех няма ибо мангите се правят на велики като довакина
58eng
на 14.01.2020 в 00:34:07 #54. За съжаление при тебе не се забелязва нищо друго освен яростна и нагла русофилия
Obektiven_29
на 13.01.2020 в 16:35:55 #4Кастело, учудващо забелязвам наченки на здрав размисъл дори и при теб, отявлен русофоб..... Но е факт
Obektiven_29
на 13.01.2020 в 16:33:48 #3Правилно, освен Путин има ли друг свестен политик? - палячото Тръмп или кръвожадната Килъри Клинтън - отиващата се танте Меркел - зеленият все още Зеленски - франсето Макарон - амбиоциозен, но жълтите жилетки ще му изядат главата - британският каспарли Б. Джонсън , а преди него нещастната Мей - австралиецът не се справи с пожарите и не го чака нищо добро - иранецът сваля цивилни самолета, САЩ го били провокирали ..... ............................... Единствено бат Бойко може да му се опре , донякъде, разбира се....наред с магистралите строи и газови потоци, хъбови, цистерни ...назначава министри на кръстопътища, после уволнява от раз, човек с мащабно мислене и формат
karamazov
на 13.01.2020 в 15:45:14 #2Кастело, можеби беше по-правилно да напишеш крамълската дипломация, вместо кремълската демокрация. Действително този път руската дипломация успя да използва приятелството на Путин с Ердоган и да предотварати пряката конфронтация между двете страни в Либия от която и двете страни нямат никаква полза.Само общи трайни интереси могат да постигнат траен мир в Либия, за сметка на петролния ресурс на тази страна, разбира се.Същото това, което ги събра и в Сирия. Останалото е бла,бла за тролове наивници.
Кастело Белведере
на 13.01.2020 в 15:00:47 #1Редно е да се отчете заслугата на кремълската демокрация и дано успеят да наложат траен мир в Либия. А Европа само си играеше на "иди ми - дойди ми"а, либийският въпрос създаваше напрежения между отделните страни в Съюза (средиземноморските страни и Франция и Италия ин примис). Двама (или повече) се карат, трети печели. Подсъзнателно (или не) либийските водачи чувстват, че ще се разберат по-добре и по-бързо с авторитарни лидери като Путин и Ердо, които няма да са толкоз придирчиви в следконфликтния период, освен да имат влияние върху въоръжените сили и ресурсите на страната. Докато ЕС би имал претенции за разните му там демократични избори, свободи, уважени към индивида и закона и прочие европейски му щуротии.