Европейският съюз счита за необходимо да се възобновят политическите преговори за статута на Нагорни Карабах в рамките на Минската група на ОССЕ. Това се посочва в изявлението на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел, публикувано в четвъртък в Брюксел и цитирано от ТАСС.
"ЕС смята, че е необходимо да се подновят усилията за договорено, всеобхватно и устойчиво уреждане на конфликта, включително относно статута на Нагорни Карабах", се казва в изявлението.
ЕС възнамерява да следи отблизо изпълнението на разпоредбите на споразумението за прекратяване на огъня в Нагорни Карабах, особено работата на наблюдателния център на Русия и Турция.
Борел коментира, че ЕС призовава за пълно и бързо изтегляне на всички чуждестранни бойци от зоната на конфликта в Нагорни Карабах.
"ЕС настоятелно призовава всички регионални участници да се въздържат от всякакви действия или риторика, които биха могли да застрашат прекратяването на огъня. ЕС също така призовава за пълно и бързо оттегляне на всички чуждестранни бойци от региона".
На срещата на върха на ЕС в началото на октомври френският президент Еманюел Макрон обяви, че Турция прехвърля сирийски бойци в Нагорни Карабах. След това Брюксел призова Анкара да не се намесва в конфликта и да насърчава уреждането му.
"Прекратяването на военните действия е само първата стъпка към прекратяване на дългосрочния конфликт в Нагорни Карабах. ЕС потвърждава пълната си подкрепа за международния формат на Минската група на ОССЕ. ЕС е готов да допринесе ефективно за формирането на трайно и всеобхватно уреждане на конфликта, включително, когато е възможно, като подкрепя мерки за стабилизация, следконфликтно възстановяване и изграждане на доверие", добави Борел.
ЕС също така припомня "силната си опозиция срещу използването на сила, по-специално касетъчни боеприпаси и запалителни оръжия, като средство за уреждане на спорове". "ЕС подчертава, че международното хуманитарно право трябва да се спазва и призовава страните да изпълнят споразуменията за обмен на военнопленници и репатриране на човешки останки, постигнати в рамките на формата на съпредседатели на Минската група на ОССЕ в Женева на 30 октомври," се казва в изявлението.
"ЕС подчертава значението на гарантирането на хуманитарен достъп и възможно най-добрите условия за доброволно, безопасно, достойно и устойчиво завръщане на разселените лица в и около Нагорни Карабах. "
Борел подчерта "важността на запазването и възстановяването на културното и религиозно наследство в и около Нагорни Карабах". "Всички военни престъпления, които може да са извършени, трябва да бъдат разследвани", обясни той.
NaskoZashtoto
на 19.11.2020 в 16:53:12 #1Карабах, Приднестровие, Донецк и Луганск ... Вероятно може да добавим Беларус, Киргизстан, не дай боже и Молдова. Във всяка зона на конфликт или политическа нестабилност се месят всякакви "умиротворители", и доброжелатели, със свои "рецепти" за решаване на проблема, които срещу празни обещания за "подкрепа" поставят искания в услуга на собствените им интереси и при всеки удобен случай помагат градусът на напрежение да не намалява. Припомнете си историята на нашата многострадална родина и народът ни, който столетия е играчка в ръцете на външни сили (Османска, Австро-Унгарска и Руска империи, Англия, а по- късно Германия, СССР и така наречените съюзници от Втората световна), а в по-ново и все още неполучило историческа оценка време поле за съперничество на ЕС, САЩ и Русия. Нищо ново под слънцето.