Германският военноморски флот помага на Норвегия да защити критична морска инфраструктура, като петролни платформи, подводно окабеляване и тръбопроводи, и е готов да направи същото край бреговете на Дания и Швеция. Това заяви началникът на флота вицеадмирал Ян Кристиан Каак, цитиран от "Ройтерс".

Граничеща с Русия на север, Норвегия е най-големият производител на природен газ и петрол в Европа и има изключително дълго крайбрежие, което е трудно да се защити. Страната управлява широка мрежа от тръбопроводи, които я свързват с Великобритания и Европа.

НАТО обеща да засили защитата на критичната инфраструктура след авариите през септември на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2", положени по дъното на Балтийско море от Русия до Германия.

По-рано премиерът на Норвегия обяви, че ще изпрати военни в помощ за охраната на големи наземни рафинерии за преработка на нефт и газ.

Както Швеция, така и Дания заключиха, че четирите пробойни по "Северен поток" 1 и 2 са причинени от експлозии, но не уточниха кой може да е отговорен.

Норвегия включва армията в охраната на петролни и газови рафинерии

Норвегия включва армията в охраната на петролни и газови рафинерии

Заради подозренията, че саботаж е причинил течовете по газопроводите "Северен поток"

В събота руското министерство на отбраната обяви, че британският флот е организирал взривовете на газопроводите - обвинение, което Лондон отрече.

В средата на октомври генералният секретар Йенс Столтенберг заяви, че НАТО вече е удвоил присъствието си в Балтийско и Северно море до над 30 кораба, поддържани от самолети и подводна дейност.

Каак посочи, че Берлин разполага с три фрегати и снабдителен кораб с около 700 моряци за учения в региона на Норвегия, които също ще помогнат за наблюдение на ситуацията в координация с НАТО.

Той отбеляза, че флотът изпълнява обещанието на канцлера Олаф Шолц да подкрепи Норвегия, Дания и Швеция в защитата на тяхната морска инфраструктура след инцидентите със "Северен поток".

С присъствието си в норвежки води германският флот изпълнява обещанието на НАТО "един за всички, всички за един", подчерта Каак.

Отломките от "Северен поток" са разпръснати в радиус от 250 м

Отломките от "Северен поток" са разпръснати в радиус от 250 м

Това е показало проучване на компанията оператор на газопроводите