Иран е заявил на Международната агенция за атомна енергия, че планира да изключи 20 камери за наблюдение на МААЕ и друго видеооборудване. Това съобщи шефът на ядрения надзорен орган на ООН Рафаел Гроси, цитиран от "Ройтерс".

Този ход на Иран вероятно е отмъщение за наскоро публикувания доклад на МААЕ, в който се посочва, че има нерешени въпроси, свързани със следи от обогатен уран в три необявени от Иран обекта - в Мариван, Варамин и Туркузабад в провинция Техеран.

От своя страна, иранското външно министерство заяви, че докладът на МААЕ не е нито "балансиран", нито "справедлив". Вчера Техеран обяви, че ще изключи две от камерите на агенцията на ООН.

Освен това МААЕ съобщи, че Иран възнамерява да инсталира две нови каскади от усъвършенствани центрофуги IR-6 за обогатяване на уран в Натанц. Каскадата е поредица от центрофуги, свързани заедно, за да въртят бързо уранов газ с цел обогатяване, посочва "Асошиейтед прес".

Центрофугата IR-6 върти уран 10 пъти по-бързо от центрофугите от първо поколение, до които Иран някога имаше ограничение съгласно ядреното споразумение от 2015 г. Към февруари обаче Иран вече е използвал каскада от IR-6 в подземното си съоръжение във Фордо, смята МААЕ.

По-рано Иран съобщи, че планира да инсталира една каскада от IR-6 в Натанц, разположен на около 200 километра южно от столицата Техеран. МААЕ посочи, че е "проверила" текущото инсталиране на тази каскада в понеделник.

Последните решения на страната могат допълнително да усложнят перспективите за спасяване на ядрената сделка от 2015 г., след като косвените преговори между Иран и Съединените щати вече са в застой.

Иран увеличава ядрените си запаси, алармира МААЕ

Иран увеличава ядрените си запаси, алармира МААЕ

Страната разполага с над 33 кг уран, обогатен до 60%

Единствено Русия и Китай се противопоставиха на доклада, представен от Съединените щати, Германия, Франция и Великобритания, заявявайки, че Съветът на управителите "изразява дълбока загриженост", че следите от уран, открити в трити необявени обекта, остават необясними поради недостатъчно сътрудничество от страна на Иран.

Впоследствие четирите западни сили - всички те страни по ядреното споразумение от 2015 г., призоваха Техеран да се ангажира с надзорния орган "незабавно", за да избегне по-нататъшни действия.

Въпреки че Иран уверява, че ядрената му програма е с мирни цели, Западът се опасява, че Техеран е все по-близо до създаването на атомна бомба.

Иран: Ядрената сделка се превърна в куха черупка

Иран: Ядрената сделка се превърна в куха черупка

Техеран отказва преговори с една неотстъпчива Америка и една пасивна Европа