Въоръжените сили на Съединените щати и Китай си размениха критики, след като американски военен кораб извърши "операция за свобода на корабоплаването" в оспорваното Южнокитайско море.

Китай смята присъствието на ракетния крайцер "Чансълърсвил" за незаконно и заявява, че операцията на САЩ сериозно нарушава суверенитета и сигурността на азиатската страна.

Пекин обвинява Вашингтон в преследване на "хегемония в морската навигация и милитаризация на Южнокитайско море".

САЩ предупреди Китай за засилени провокации в Южнокитайско море

САЩ предупреди Китай за засилени провокации в Южнокитайско море

Пекин пречел на интересите на другите страни в региона

Китайската армия съобщи, че страната използва своите сили, за да прогони кораба, като защитава своя "безспорен суверенитет" върху региона.

От своя страна 7-ми флот на американските ВМС нарече възраженията "последните в дълга поредица от действия на Китай за невярно представяне на законните морски операции на САЩ и отстояване на своите прекомерни и нелегитимни морски претенции".

По-рано през ноември вицепрезидентът на САЩ Камала Харис посети остров Палаван - най-близката суша на Филипините до архипелага Спратли, където днес се проведоха оспорваните морски маневри.

САЩ изпрати боен кораб край спорните Параселски острови

САЩ изпрати боен кораб край спорните Параселски острови

Китай реагира остро

Напрежението тлее от години в Южнокитайско море, за което Китай претендира почти изцяло. Виетнам, Тайван, Малайзия, Бруней и Филипините също имат претенции към водите.

Манила подаде правна жалба за действията на Пекин в морето през 2013 г., а съдът в Хага постанови три години по-късно, че искът на Китай няма основание в закона. Пекин отказа да признае решението и твърди, че така наречените му исторически права, на които основава претенциите си за суверенитет, предхождат Конвенцията на ООН по морско право (UNCLOS) от 1982 г.

UNCLOS определя какво могат да претендират държавите от различни географски характеристики в морето и също така управлява морското поведение. Китай и Филипините са сред 167-те страни, подписали и ратифицирали UNCLOS. САЩ не са ратифицирали законодателството, но признават инструмента като международно обичайно право.