Южна Корея регистрира най-много случаи на коронавирус за денонощие от началото на епидемията. Огнището е около столицата Сеул. В страната има опасения, че могат да изгубят контрол над разпространението на вируса, информират АФП и "Ройтерс".
Властите съобщиха за 950 нови случая, след като през последните дни варираха между 500 и 600 заразени на денонощие.
Предишният рекорд е 909 случая на 29 февруари.
669 случая са потвърдени само в района на Сеул, според Корейския център за контрол и превенция на заболяванията. Половината от 52-милионното население на Република Корея живее в столичния район.
Това е последното препятствие преди пускането на ваксините и лекарствата, обяви президентът Мун Дже-ин и нарече ситуацията "много сериозна".
Според президента става въпрос за "извънредна ситуация".
Държавният глава нареди да се мобилизират полицията, армията и лекарите.
Още 150 центъра за извършване на тестове ще бъдат открити в районите с голямо движение на хора, включително на железопътните гари.
Представители на правителството обявиха, че инфекциите са свързани с църква и болница в Сеул, както и с частни събирания.
Увеличението е на фона на наложените от властите по-рано тази седмица ограничения на социалната дистанция в столицата. Мерките включват забрана за събиране на повече от 50 души и допускане на публика на спортни мероприятия. Кафенетата и ресторантите могат да обслужват само за вкъщи и ще трябва да затварят до 21,00 часа.
В страната има общо 36 800 заразени.
Южна Корея никога не е налагала блокада за разлика от Европа и други части на света.
ce
на 12.12.2020 в 14:04:07 #1Всички в карцера каква е тая свободия ....