Германският външен министър Хайко Маас коментира, че Западът не иска нова студена война, по време на откриването на 19-та конференция на ръководители на германски дипломатически мисии в чужбина, съобщава ТАСС.
Маас обясни, че сътрудничеството между Запада и други държави - в Латинска Америка, Африка и Азия - "не означава ново разделение на света. Не искаме да рестартираме Студената война", каза той.
В същото време германският министър изрази мнение, че шансът на Европа се крие в завръщането на САЩ към международно сътрудничество. "На изказването (на Джо Байдън) "Америка се завръща" ние, европейците, отговорихме, че Европа все още е там. Все още сме тук, на ваша страна".
Германският външен министър заяви, че ЕС възнамерява да покани САЩ "да се борим заедно срещу дезинформацията и в защита на свободата на словото".
Маас също се застъпи за вземане на решения в ЕС въз основа на мнозинството гласове на страните-членки, а не едногласно. "В тази връзка казвам съвсем открито: ветото трябва да бъде отменено. Вече не можем да бъдем заложници на онези, които парализират европейската външна политика с вето", каза той.
"Трябва да вземем предвид, че други играчи повдигат системен проблем. Помислете само за маската и дипломацията на ваксините, издигнати до конкуренция между системите. Хибридните методи за намеса на Москва или все по-суровите начини за превръщане на икономическата зависимост в политическа лоялност."
Маас каза в обръщение към участниците в конференцията, че "Германия и Европа ще могат да преодолеят този вид идеологическо формиране на блокове само въз основа на позиция на осъзнаване на собствените си сили".
Глобалната общност трябва да договори глобално споразумение за борба с пандемиите, за да бъде по-добре подготвена за нови здравни кризи, добави той.
Около 80 милиона дози коронавирусни лекарства са доставени на две трети от страните по света като част от програмата за разпространение на ваксини COVAX. "ЕС сам е изнесъл повече ваксини, отколкото всички други индустриализирани страни взети заедно. Трябва да направим още повече, като например разширяване на производството в развиващите се страни".
"Правейки това, ние не само ще предприемем решителна стъпка към преодоляване на кризата ... многостранността, а не изолацията и национализмът на ваксините ще бъдат победителите в тази пандемия. Това но доближава до следващата цел - глобално споразумение за борба с пандемии".
"Да научим уроците си от кризата означава по-добра подготовка за следващата здравна криза", коментира Хайко Маас.
Кастело Белведере
на 07.06.2021 в 17:29:42 #1"Обединени в многообразието“ не значи непременно разногласие, но правото на вето е ахилесово правило, от което се възпозват враждебни евразийски чрез страните-проксита, в които имат някакво атавистично влияние, насадено чрез култивирана от евразийската култура корупция.