В Македония започват честванията по повод навършването на 1 000 години от създаването на Охридската архиепископия.
Празненствата са под патронажа на президента на Македония Георге Иванов.
В честванията ще присъстват още главата на Македонската православна църква - Охридска архиепископия архиепископ Стефан, премиерът Зоран Заев, учени и много дейци на културата.
Основните празненства по повод 1 000 г. от създаването на Охридската архиепископия ще се проведат в базиликата Света София в Охрид, съобщи БГНЕС.
За събитието са поканени и българския президент Румен Радев, както и премира Бойко Борисов.
Архиепископ Стефан отправи покана и към Българската православна църква (БПЦ). С решение от 14 май обаче Светият Синод реши да не изпраща свои представители на празненствата.
Припомняме, във връзка с решението на Светия Синод в Македония да не се изпращат представители на БПЦ пред сградата на Синода в София се проведоха 2 протеста, на които гражданите призоваваха да се свика извънредно заседание, на което решението да бъде преразгледано. Протестиращите призоваха и патриарх Неофит лично да вземе отношение по въпроса.
Охридската архиепископия е създадена след падането на България под византийска власт през 1018 г. с указ на император Василий II. Охридската архиепископия съществува едновременно заедно с Търновската патриаршия (от 1235 до 1416 г.) като две отделни автокефални църкви. Тогава Българската Патриаршия е понижена в архиепископия със седалище в Охрид.
Официалните титли на охридските архиепископи са: първоначално Архиепископ на цяла България, а от средата на 12 век се ползва и Архиепископ на Първа Юстиниана и цяла България или на всички българи. Охридската архиепископия съществува до 1767 г., когато е закрита по настояване на Цариградския гръцки патриарх Самуил Ханджери, като нейният диоцез е присъединен към този на Цариградската патриаршия. Закриването и е неканонично и е извършено със султанско ирадие.
Патриаршията унищожава и самата Охридската епархия, като подчинява Охрид на Драчкия митрополит. Така градът е лишен дори от епископската катедра, която придобива още в ранните векове на християнството.
psp_11
на 28.05.2018 в 08:23:39 #3Не си спомням БПЦ да е признала съществуването на държава Македония, камо ли отделна църква..
budnasyvest
на 27.05.2018 в 16:55:52 #2Не ми е ясно, като сме православни, защо българския синод отхвърля поканата за честването,нещо май много, много не се обичаме?
el viejo
на 27.05.2018 в 15:22:53 #1Защо освен историята на държавността си, управляващите настояват да предадем и вярата си на крадците на История от БЮРМ?