Компанията SpaceX на Илон Мъск направи ключова крачка към пилотираните полети в Космоса, съобщи АП.
Watch live as SpaceX tests Crew Dragon’s in-flight launch escape capabilities https://t.co/lcfz0LS8O9
— SpaceX (@SpaceX) 19 януари 2020 г.
Агенцията отбелязва, че това става възможно след симулацията на аварийно кацане с пилотирания кораб "Дракон".
От SpaceX изпробваха как действа спасителната системата за извънредни ситуации, уточнява "Ройтерс". Пътническата капсула "Крю дракон" с два тестови манекена на борда падна в морето на около 30 км от брега на Кейп Канаверал, Флорида, след като се отдели от ракетата "Фалкон 9". Ракетата бе изстреляна нормално, но изключи двигателите си на 19 км над океана, за да симулира неуспешно изстрелване.
Splashdown of Crew Dragon in the Atlantic Ocean! pic.twitter.com/V1C2Xfd9Mk
— SpaceX (@SpaceX) 19 януари 2020 г.
Мощните хидравлични устройства катапултираха капсулата далеч от обхвата на евентуалната авария на ракетата и тя достигна височина от 44 км, преди да падне в океана с разтворени парашути.
Към мястото на приводняването на спасителната капсула бяха изпратени кораби като част от протокола на спасителната мисия.
Изпитанието изглежда премина успешно въпреки бурното море, отбелязва АП.
Днешният тест има за цел капсулата на Space X да получи разрешение да превозва хора до Международната космическа станция (МКС).
Припомняме, че корабът Crew Dragon е проектиран да изпраща астронавти до МКС, докато НАСА все още не допуска дори тестови полети с хора на борда. SpaceX чака одобрението на тестови полети с астронавти до края на 2020 г.
Единственото средство за изпращане на хора до МКС са руските ракети "Союз", НАСА плаща 80-85 милиона долара за всяко място на борда на кораба.