Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Русия в подкопаване на усилията за постигане на мирно решение в Сирия чрез бомбардиране на опозиционни групи вместо на терористите от ДАЕШ („Ислямска държава”), цитиран от Ройтерс.
Той предупреди, че дълготраен мир ще настъпи само ако въздушните удари бъдат прекратени.
„Русия предимно атакува опозиционни групи, а не терористите от „Ислямска държава”. Въздушните удари на руските самолети срещу различни опозиционни групи в Сирия всъщност подкопават усилията за договаряне на мирно решение”, подчерта той.
Нуждаем се от трайно примирие, трябва да окажем помощ на цивилните и трябва да се насочим към споразумение за преходно правителство, добави той.
По-рано днес външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу призова за прекратяване на руските атаки.
Важно е сега да се възползваме от тази възможност, да се прекратят въздушните удари, да се спрат атаките срещу цивилни и да се създадат условия за хуманитарен достъп, изтъкна турският министър.
Късно вчера Международната група за поддръжка на Сирия, в която влизат САЩ, Русия и други държави, постигна съгласие за „прекратяване на враждебните действия” в Сирия в рамките на седмица, но не бяха приети ясни ангажименти да спрат руските въздушни удари. Според споразумението трябва да бъде предоставена хуманитарна помощ в обсадените райони в Сирия през следващите дни. Спирането на огъня няма да обхваща борбата срещу терористичните организации като ДАЕШ („Ислямска държава”) и „Фронта ал Нусра”.
Великобритания обяви, че споразумението ще бъде успешно, ако Русия спре бомбардировките.
Вчера руският премиер Дмитрий Медведев предупреди, че използването на сухопътни сили в сирийския конфликт може да доведе до нова световна война. В интервю за германския вестник Handelsblatt той добави, че „сухопътна операция ще привлече всеки да вземе участие във война”.
„Американците и нашите арабски партньори трябва да разберат дали или не искат постоянна война”, подчерта Медведев.
Той критикува Запада, че отказва да сътрудничи с Русия в Сирия.
MyH4o
на 12.02.2016 в 19:09:45 #2Руснаците млатят здраво
без много да приказват - две хиляди цели поразени за ЕДНА седмица! Затова воят е толкова силен
ce
на 12.02.2016 в 17:18:46 #1как може опозиционна група да има "позиция" и да не е терористична организация?