Пакистанските власти затвориха главен път към Исламабад за втори ден в понеделник, докато крайнодясната религиозна партия проведе нови протести срещу Франция, съобщава АФП.
Около хиляда протестиращи се събраха на блокадата на пътя, която им пречеше да влязат в столицата, ден след като 5000 души се събраха в съседния Равалпинди.
Властите преустановиха услугите за мобилни телефони в Исламабад и околните райони от неделята, за да попречат на организаторите на митинги да координират. Пътуващите се сблъскват с продължителни закъснения по алтернативни маршрути до града.
През последните седмици в Пакистан има разпръснати протести, след като френският президент Еманюел Макрон осъди обезглавяването на учител от екстремист в училище близо до Париж. Учителят показа карикатури на Мохамед в час за свобода на словото - забранени съгласно забраната на исляма върху изображенията на пророка.
Отговорът на Макрон предизвика гняв в ислямския свят, като десетки хиляди в Пакистан, съседен Иран и други мюсюлмански страни в Южна Азия излязоха по улиците и организираха антифренски бойкот.
Пакистан подаде жалба до Франция заради това, което той нарече "систематична ислямофобска кампания" в европейската държава.
Премиерът Имран Хан обвини френския президент в нападение срещу мюсюлманската вяра и призова ислямските страни да работят заедно, за да се противопоставят на това, което той нарича нарастваща репресия в Европа.
Богохулството е особено спорен въпрос в ултраконсервативния Пакистан, където всеки, за когото се смята, че е обидил исляма или мюсюлмански фигури, може да бъде изправен пред смъртно наказание.
Правозащитните организации настояват страната да реформира законодателството си за богохулството, тъй като често се злоупотребява с цел уреждане на лични вендети.
През 2018 г. страната бе парализирана от протести след оправдателна присъда на християнката Азия Биби, която бе обвинена в неуважение към Мохамед.
Хан публикува по-рано в "Туитър" писмо срещу Макрон. Инициативите на Хан са в отговор на изявлението на Макрон след обезглавяването на френския учител.
Макрон предизвика недоволство по-рано, когато обяви, че ислямът е религия в криза по света. Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Макрон се нуждае от психиатър. Франция отзова посланика си, а пакистанският премиер Хан обвини Макрон в атака срещу исляма.
В края на юни, Имран Хан бе критикуван за изказване, че бившият лидер на "Ал Кайда" Осама бин Ладен е "мъченик".
В края на миналата година Хан призна, че Пакистан е обучавал муджахедините и партизани за самоубийствени мисии (джихад) през 80-те години на миналия век срещу Съветския съюз в Афганистан.
GolaVoda
на 16.11.2020 в 21:22:25 #1И аз смятам, че трябва да го накажат... но повече от Макрон да накажат Меркел.. въпреки, че за тази стара мома никой няма да плаче.. но все пак трябва да си понесе последствията.. за наглостта.. Да плаща на хората по света по 1000 евро.....за да нарушават държавни граници и после да принуждава тези държави да приемат емигрантите.. не е ли нагло..?? германецът не знае смисъла на думата наглост.. жалко че тук е пълно с идиоти които приемат тази наглост ...