Посланикът на САЩ в Румъния Катлийн Кавалец посети военновъздушната база Михаил Когълничану с румънския министър на отбраната Англе Тилвар и началника на щаба на отбраната генерал Даниел Петреску на 27 февруари, пише посолството на САЩ в Румъния.
Посещението включва срещи с румънски и съюзнически военни части, включително 101-ва въздушнодесантна дивизия на САЩ, отряд на Италианските военновъздушни сили и екип за връзка на френската армия. На следващия ден, на 28 февруари, посланик Кавалец присъства на церемонията по смяната на командването в 99-та военна база в Девеселу от капитан Тонри Форд на капитан Елизабет Клифтън, първата жена командир на NSF Девеселу.
Сред гостите бяха генерал-майор Юлиан Бердила, генерал-лейтенант Влад Георгита, полковник Мариус Чирита, кметът на Крайова Олгута Василеску, кметът на Каракал Мариан Долдуреа и президентът на Съвета на окръг Олт Мариус Опреску.
Разположен в рамките на румънската 99-та военна база в Девеселу, Naval Support Facility Deveselu предоставя съществена подкрепа на американската система за противоракетна отбрана Aegis (AAMDS) в Румъния в основни области на мисията като безопасност, сигурност и качество на живот и работи съвместно с румънската 99-та военна база за осигуряване на сигурността и безопасността на обекта на AAMDS.
Системата за противоракетна отбрана Aegis в Девеселу е съвместен принос на Съединените щати и Румъния към НАТО, който служи за защита срещу заплахи за нашия Алианс извън евроатлантическата зона.
По време на посещенията си посланикът даде висока оценка на силното американско-румънско сътрудничество в областта на сигурността и подчерта ангажимента на американските сили, разположени в Румъния, за укрепване на сигурността на източния фланг на НАТО, както и единството и солидарността на НАТО в контекста на войната на Русия срещу Украйна.
Тя приветства назначаването на капитан Елизабет Клифтън, която обеща да продължи да надгражда вече силното сътрудничество в NSF Deveselu. Посланик Кавач отбеляза, че Румъния е модел за други членове на НАТО по отношение на разпределението на бюджета за отбрана - ангажимент от 2,5 процента от БВП, за приемане на многонационални сили на НАТО и за дългогодишен принос към мисии и операции на НАТО по целия свят. Като партньори и съюзници по стратегическо партньорство, Румъния и Съединените щати споделят взаимен ангажимент за постоянната сигурност и просперитет на Румъния.