Апелативната камара на Международния остатъчен механизъм в Хага осъди бившия военен лидер на босненските сърби Радован Караджич на доживотен затвор за геноцид и военни престъпления, съобщават световни агенции.
Прокуратурата поиска доживотен затвор.
Съдът увеличи присъдата на бившия президент на Република Сръбска Радован Караджич за военни престъпления в периода 1992-1995 г. от 40 г. на доживотен затвор. Трибуналът реши, че първоначалната присъда е била твърде лека за извършените жестокости.
Това е окончателната присъда, която не подлежи на обжалване.
Източник: ЕПА
През 2016 г. Караджич беше признат за виновен по обвинения в геноцид и престъпления срещу човечеството. Той получи присъда от 40 г. затвор, но реши да обжалва съдебното решение. Тогава съдът го призна за виновен по 10 от 11 обвинения. Караджич обяви, че присъдата се основава на "слухове". През миналата година реши да обжалва присъдата, като заяви пред съдиите, че гоненията срещу мюсюлмани и хървати през 90-те г. на XX век са "мит".
Петчленният съдебен състав потвърди присъдата от 2016 г. и отхвърли всички освен едно от обжалванията на Караджич като "само несъгласие" със заключенията на съда. Според съдиите обжалванията не са валидни правни възражения. Съдиите решиха да увеличат 40-годишната присъда от 2016 г. до доживотен затвор.
Един елемент от присъдата през 2016 г., свързан с осъждането на Караджич за участие в незаконно задържане на цивилни, е отхвърлен, но апелативният съд потвърди ролята му в най-големите кланета на хора в Европа от края на Втората световна война. Съдиите потвърдиха обвиненията в геноцид в Сребреница. Според съдиите Караджич е поддържал постоянен контакт със силите си.
73-годишният Караджич присъства на съдебното заседание.
Днес около 30 оцелели, водени от групата "Майките на Сребреница", се събраха пред сградата в Хага, където призоваваха за справедливост и носиха снимки на някои от жертвите.
"Мисля, че тази присъда е историческа за правосъдието", каза Мунира Субашич, председател на групата.
Съдебният процес беше излъчван на живо, но с 30 минути закъснение, което е въведено след самоубийството на Слободан Праляк през ноември 2017 г.
Процесът срещу Караджич започна през 2009 година, след като беше заловен в Белград. Той е обвиняван за пряка роля в геноцида на хиляди хора по време на Боснеската война, включително издаване на заповед за избиването на около 8 хиляди мъже и момчета в Сребреница през 1995 година. Това се смята за най-ужасното зверство в Европа след края на Втората световна война. Той е обвиняван също за използването на 284 миротворци от ООН като човешки щитове същата година.
Източник: ЕПА
Караджич е обвиняван и за 44-месечната обсада на Сараево, в която загинаха повече от 12 хиляди цивилни.
По време на войната загиват около 100 000 души, а 2,2 милиона са разселени.
След като бившият лидер на босненските сърби се укриваше в продължение на почти 13 години, полицията успя да го арестува през 2008 г. в автобус в Белград. Той бе изправен пред съда на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия през октомври 2009 г.
Караджич, психиатър и поет, е президент на Република Сръбска от 1992 до 1996 г.
Източник: ЕПА
В края на 2017 г. Ратко Младич беше осъден на доживотен затвор за геноцид и престъпления срещу човечеството.
dddddd
на 20.03.2019 в 20:55:34 #1"Той е обвиняван за пряка роля в геноцида на хиляди хора по време на Боснеската война, включително издаване на заповед за избиването на около 8 хиляди мъже и момчета в Сребреница през 1995 година. Това се смята за най-ужасното зверство в Европа след края на Втората световна война. Той е обвиняван също за използването на 284 миротворци от ООН като човешки щитове същата година. Караджич е обвиняван и за 44-месечната обсада на Сараево, в която загинаха повече от 12 хиляди цивилни." За русофилистичната измет и за сърбите сигурно е герой. После имали проблем с НАТО сръбските малоумници, начело с Вучич.