Норвегия обяви в петък, че ще продаде 32 употребявани изтребителя F-16 на членката на НАТО Румъния за 388 милиона евро, съобщава АФП.
Румъния трябва да замени своите остарели съветски изтребители МиГ-21 на фона на руското нахлуване в съседна Украйна, изтребителите ще бъдат доставени през 2023 г. и 2024 г. след основен ремонт, каза норвежкото министерство на отбраната.
Договорът включва продажба на резервни части, поддръжка и обучение на техници.
Транзакцията "ще бъде важен принос с оглед на укрепването на военновъздушните сили на съюзник в НАТО", каза норвежкият министър на отбраната Бьорн Арилд Грам.
Той добави, че договорът ще бъде от полза и за норвежката отбранителна индустрия, тъй като тя ремонтира самолета.
Норвегия приключи изваждането от активна експлоатация на своите 64 изтребителя F-16, закупени през 80-те години на миналия век, по-рано тази година, тъй като разполага с изтребители от пето поколение F-35.
Първите F-16, които влязоха в експлоатация през 70-те години на миналия век в Съединените щати, бяха изтребители от четвърто поколение, но Lockheed Martin прозвежда модернизирани версии с подобрена авионика и оръжейни системи, които се считат за самолети от 4,5 поколение.
32-те самолета F-16 от конфигурация M6.5.2 ще бъдат доставени с резервни двигатели и логистична поддръжка. Те ще бъдат доставени в Румъния в изправно състояние и се очаква да бъдат използвани от ВВС на страната поне 10 години, съответно през преходния период към бойни самолети пето поколение.
Правителството на Румъния одобри сделката през юни, когато обяви, че цената на придобиването ще бъде 454 милиона евро без ДДС. Парламентът даде зелена светлина за придобиването в края на 2021 г.
Румъния в момента разполага със 17 бойни самолета F-16, всички закупени от Португалия
Президентът Клаус Йоханис каза през февруари, че Румъния планира да закупи самолет F-35 на Lockheed Martin като част от програмата за модернизация на военновъздушните сили.
През март Йоханис обяви, че Румъния трябва да увеличи разходите за отбрана до 2,5% от брутния вътрешен продукт от 2% след руското нахлуване в съседна Украйна. Румъния, която се присъедини към НАТО през 2004 г., заяви, че планира да похарчи общо 9,8 милиарда евро до 2026 г., за да засили отбранителните си способности.
ivan-koichev
на 05.11.2022 в 20:22:13 #3Значи Румъния купува същите самолети някъде за малко над 12 млн, а ние за над 160 млн?
radostin-evtimov
на 05.11.2022 в 10:29:20 #2Това е F-16 "Fighting Falcon" ("Viper")!!! Само НЕ ми казвайте, че "нашите са нови", затова са толкова скъпи, защото (за този боклук), разликата МЕЖДУ ВСИЧКИ СЕРИЙНИ машини ("стари/нови") е ЕДИНСТВЕНО И САМО най-вече в задвижващия агрегат, АВИОНИКАТА (електрониката) и въоръжението. Нищо друго не е пипнато по планера и аеродинамиката респ. НИЩИЧКО!!!!! ДОРИ НАПРОТИВ. Слагането на комформни горивни резервоари на НАЙ-НОВИТЕ блокове (50+, 52+...) за да се увеличи бойният радиус на действие и далечината на полета (без да се дозарежда във въздуха самолета) намалява ДОПЪЛНИТЕЛНО неговите И маневрени И скоростни характеристики. Нарочно съм го написал с големи букви, които да покажат КЪДЕ СА ПРОМЕНИТЕ (НАЙ-ВЕЧЕ). Демек, ние (както вчера го написах) КУПУВАМЕ "ЕЛЕКТРОННА ИГРАЧКА", която все повече става зависим@ от тази електроника (бордови компютър и кабелите намоткани по планера). Хайде и със здраве (ДДДДД)!!! Предлагам, всеки загрижен за българската армия, а още ПОВЕЧЕ ВВС ДА ДАРИ по 2000 ЛВ ОТ ДЖОБА СИ ЗА ДА КУПИМ ОЩЕ 8 (ОСЕМ) само самолета. Практиката на г-н Петков. "Бъдете отговорни и сулЬОдарни" Ще се сцепя ут смЕх!!! "Слава УкраИна" (Д)
nsmilitia
на 04.11.2022 в 21:13:37 #1Твоите разсъждения вървят, но в местната бакалия.