Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг коментира, че очаква новата стратегическа концепция на Алианса да определи Русия като "най-значителната и пряка заплаха" за глобалната сигурност.
"Намираме се в ключов момент за нашата сигурност. Войната на президента Путин срещу Украйна е най-неотложната заплаха, пред която сме изправени. Тя разби мира в Европа", каза Столтенберг пред "Политико".
Столтенберг обясни, че западните съюзници трябва да бъдат подготвени за дългосрочна война. В това отношение Украйна трябва да продължи да бъде подкрепяна, както е било от 2014 г.
Китай представлява предизвикателство за ценностите и сигурността на НАТО, добави Столтенберг.
Загрижеността се е увеличила поради нарастващите инвестиции, които прави в критична инфраструктура и ядрен капацитет, както в региона, така и в световен мащаб.
По други теми, запитан за отношенията с Русия след войната, Столтенберг посочи, че в момента приоритет е подкрепата на Украйна.
Затова на следващата среща в Мадрид Алиансът ще представи нов пакет от помощ за страната в краткосрочен и дългосрочен план, за да даде възможност на Киев да извърши прехода от съветско оборудване към съвременен хардуер на НАТО.
Преди срещата на върха на НАТО през 2022 г. в Мадрид, НАТО възложи проучване сред всичките 30 съюзници, за да разбере възприятията на гражданите на съюзниците, включително относно подкрепата за членство в НАТО, колективна отбрана и трансатлантическата връзка. Като цяло подкрепата за НАТО остава силна и продължава да нараства.
Над 70% от гражданите на съюзниците смятат НАТО за важно за бъдещата сигурност на тяхната страна и подкрепят членството на страната си в НАТО. 60% смятат страната си за по-безопасна в резултат на сътрудничеството между северноамериканските и европейските нации.
Приблизително две трети са съгласни, че страната им трябва да защитава друга държава, ако бъде атакувана (67%) и смятат, че членството в НАТО прави чуждестранни нападения по-малко вероятни (62%).
Близо 80% от гражданите на съюзниците подкрепят запазването или увеличаването на разходите за отбрана.
Все по-голям брой граждани гледат на Русия неблагоприятно (68%). Неблагоприятните възгледи за Русия са се увеличили с 27 процентни пункта от 2021 г.
Китай също се възприема неблагоприятно от 52% от анкетираните, което е увеличение с 11 процентни пункта от 2021 г.
Наборът от данни за 2022 г. включва допълнителни показатели относно нахлуването на Русия в Украйна. Резултатите показват, че 67% от респондентите смятат, че инвазията е засегнала безопасността и сигурността на тяхната страна.
Опако
на 23.06.2022 в 19:06:29 #5Нашият *** Гумен Гадев накара разузнаването ни, преди години, да оттегли и промени доклад, сочещ Русия като враждебно настроена към България! Дойде на власт с популистки обещания, че ще се бори да премахне европейските санкции срещу Русия! Ако и да съществували съмнения, преди нахлуването в Украйна, че Русия е националфашистка кочина, днес невежеството вече не е опрадание за никой - всеки, подкрепящ Русия е руски националфашист!
linkaln
на 22.06.2022 в 18:50:10 #4Русия е ядрена заплаха, но зад тях също голяма ядрена заплаха остава Китай, Северна Корея, Пакистан и бъдещ Иран на следващо, големи глобални заплахи се очертават в бъдеще Бразилия, Мексико, Аржентина, Саудитска Арабия, Алжир, Египет и най вечеТурция като огромни амбиции водещи срещу НАТО
torbalan
на 22.06.2022 в 18:39:14 #3Както казват хората, “Job security”. Руснаците решиха проблемите на зелените чорапи и на оръжейните производители за години напред.
GolaVoda
на 22.06.2022 в 18:35:05 #2Идиотчета като този ще отглеждат войната ..още от малко огънче.. ще и духат да се разгори ще добавят подпалки.. докато огъня нарастне .. после ще се греят на него и ще твърдят че те не са виновни.. този е виновен обаче..
ce
на 22.06.2022 в 18:33:25 #1дефиницията на глобална която тоз мишок използва е доста произволна