Военноморските сили на Тайван получиха нов военен кораб амфибия, произведен в страната, който може да се използва за десант на войски и за укрепване на линиите за доставки до уязвими острови - част от усилията на президента Цай Инуън за засилване на способностите за отбрана на страната, съобщава "Ройтерс".

10 600-тонният "Ю Шан", носещ името на най-високата планина в Тайван, е най-новото попълнение в амбициозната програма на Цай за модернизиране на въоръжените сили на фона на засиления натиск от Китай, който претендира острова за своя територия.

Цай подчерта, че корабът е доказателство за усилията на Тайван да увеличи производството на собствени военни кораби и да постигне целта за "автономия на националната отбрана".

Когато става въпрос за военните заплахи на Китай, само чрез укрепване на нашите способности за самоотбрана може да има истински мир, категорична бе тя.

Наша постоянна политика и решимост е да прилагаме автономия на националната отбрана, така че армията да има най-доброто оборудване за защита на страната, допълни още президентът.

Тайван се похвали с модерна бронирана машина собствено производство

Тайван се похвали с модерна бронирана машина собствено производство

Страната направи демонстрация на модела CM-34 Clouded Leopard

Построен от държавната компания "Си Ес Би Си Тайван", корабът е въоръжен с оръдие за използване срещу въздушни и надводни цели, противовъздушни ракети и бързострелящи зенитни и противоракетни оръдия Phalanx.

Председателят на компанията посочи, че освен че е военен кораб амфибия, разполагащ с място за десантни кораби и хеликоптери, плавателният съд ще поеме "главната транспортна роля" за Южнокитайско море и офшорните тайвански острови, които се намират близо до китайския бряг, отдавна смятани за лесни цели за Китай в случай на война.

Въпреки че Съединените щати са най-важният международен доставчик на оръжия за Тайван, Цай подкрепи местната оръжейна индустрия, с цел да направи Тайван възможно най-самостоятелен.

Тайван живее под постоянна заплаха от инвазия от страна на Китай, който претендира, че демократично управляваният остров е част от неговата територия и трябва да бъде превзет - със сила, ако е необходимо.

Китай: Мир в Тайван ще има само след изкореняване на сепаратистите

Китай: Мир в Тайван ще има само след изкореняване на сепаратистите

Военните учения на Пекин край острова били необходим отговор на непрекъснатите провокации

През 2005 г. Пекин прие закон, даващ на страната правно основание за военни действия срещу острова, ако той се отцепи или възнамерява да го направи.

Тайван обаче отхвърля претенциите на Китай и подчертава, че само жителите на острова могат да решават бъдещето си.

Напрежението между Пекин и Тайпе нарасна, след като през август председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова.

За да покаже гнева си, Китай организира военни учения около Тайван, които включваха изстрелване на ракети и стъпки за поставянето на острова под блокада. Оттогава Китай продължава военните си действия, макар и в по-малък мащаб.

Това насочи вниманието на Тайван и приятелските му страни, като Съединените щати и Япония, върху това как би могъл да се развие всеки конфликт с Китай и как Тайван и неговите съюзници могат да отговорят.

Тайпе вече предупреди, че китайска блокада на Тайван или завземането на негов офшорен остров ще се считат за акт на война.

САЩ продължават да помагат за отбраната на Тайван

САЩ продължават да помагат за отбраната на Тайван

Въпреки че уважават политиката на "единен Китай"