Кралската шведска академия на науките присъди Нобеловата награда за икономика за 2019 г. на трима души за експериментален подход в борбата срещу бедността по света.
Индиецът Абхиджит Банерджи, французойката Естер Дюфло и американецът Майкъл Креймър получават престижната награда за "експериментален подход към борбата с бедността".
Успехът на Дюфло означава, че тя е втората жена, което печели приза за икономика. Тя също е най-младият носител на Нобеловата награда за икономика.
Тримата икономисти получават Нобеловата награда за експерименталния им подход в борбата с бедността в бързоразвиващи се райони, които са част от развиващи се икономики.
Ключовата част от тяхното изследване е вземане на обезсърчителен проблем с глобалната бедност и разбиването му до по-малки въпроси, на които по-адекватно може да се отговори. Например, за да се открият начини за подобряване на здравето на децата, те ще разгледат различни експериментални подходи като образователни методи, здравни системи, подходи в земеделието и достъп до кредит.
В съобщението на академията се казва, че въпреки големите подобрения един от най-неотложните проблем пред човечеството е намаляването на бедността в света във всичките й форми. Повече от 700 милион души все още живеят в крайна бедност. Всяка година около 5 милиона деца на възраст под пет години умират от заболявания, които често могат да се предотвратят или излекуват с евтино лечение. Половината от децата по света напускат училище без основна грамотност и умения.
Тазгодишните лауреати са автори на нов подход за намиране на надеждни отговори за най-добрите начини за борба с бедността по света.
В средата на 90-те години на миналия век Майкъл Креймър и колегите му демонстрират колко ефективен им е подходът, използвайки експерименти за тест на различни интервенции, които могат да подобрят резултатите на училище в Западна Кения.
Банерджи и Естер Дюфло, често заедно с Креймър, скоро провеждат подобни проучвания по други въпроси и в други държави. Техните експериментални методи сега изцяло доминират в развитите икономики.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 14 октомври 2019 г.
The 2019 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel has been awarded to Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer “for their experimental approach to alleviating global poverty.”#NobelPrize pic.twitter.com/SuJfPoRe2N
Абхиджит Банерджи е роден през 1961 г. в Мумбай, Индия. Защитава докторат в Харвардския университет през 1988 г. Професор е по икономика в Масачузетския технологичен институт.
Естер Дюфло е родена през 1972 г. в Париж, Франция. Защитава докторат през 1999 г. в Масачузетския технологичен институт. Преподава в същия университет.
Майкъл Креймър е роден през 1964 г. в САЩ. Защитава докторат през 1992 г. в Харвард. Преподава в същия университет.
Миналата година наградата беше връчена на американците Уилям Нордхаус и Пол Майкъл Ромър за промените в климата и растежа.
САЩ доминират с наградата за икономика, а американските икономисти са приблизително половината от лауреатите от началото на присъждането на наградата (тя се връчва от 1969 г.). Във всяка една година в периода между 2000 и 2013 г. учените от САЩ спечелиха или споделиха наградата.
Наградата е учредена през 1968 г. от Шведската банка, най-старата централна банка в света (основана 1668 г.). Въпреки че наградата не присъства в завещанието на Алфред Нобел, тя се отъждествява с Нобеловите награди и получателите й се обявяват като Нобелови лауреати на съответната церемония.
От 1969 година 50 награди са раздадени. Средната възраст на лауреатите е 67 години.
Церемонията по награждаването е по традиция на 10 декември в Стокхолм, когато и умира основателят на Нобеловата премия - шведският предприемач и изобретател Алфред Нобел (1833-1896). Тазгодишните носители на Нобеловата награда ще си поделят 9 милиона шведски крони (около 1 милион долара).
Нобеловата награда се присъжда от 1901 година.
С днешното присъждане приключва ежегодната Нобелова седмица. Миналата седмица бяха връчени Нобеловите награди за медицина, физика, химия, литература и мир. За литература бяха връчени две награди - за 2018 и 2019 г.