Учените Ален Аспе, Джон Клаусър и Антон Цайлингер спечелиха Нобеловата награда за физика за 2022 г., съобщава "Ройтерс".
Престижното отличие им бе присъдено за техния напредък в квантовата механика върху поведението на субатомните частици, с който открехват вратата за работа върху суперкомпютри и криптирана комуникация.
Генералният секретар на Кралската академия на науките на Швеция Ханс Елегрен обяви, че наградата се връчва на тримата лауреати за "експерименти със заплетени фотони, установяване на нарушение на неравенствата на Бел и поставяне на началото на квантовата информационна наука".
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2022
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2022 #NobelPrize in Physics to Alain Aspect, John F. Clauser and Anton Zeilinger. pic.twitter.com/RI4CJv6JhZ
От Академията посочват, че французинът Аспе, американецът Клаусър и австриецът Цайлингер са дали възможност за по-нататъшни фундаментални изследвания и също така са проправили път за нови практически технологии.
Сега има голямо поле за изследване, което включва квантови компютри, квантови мрежи и сигурна квантово-криптирана комуникация, отбелязват от Академията.
Нобеловата награда се присъжда вече повече от век и е на стойност 10 милиона шведски крони (902 315 долара).
Физиката е вторият Нобел, присъден тази седмица, след като шведският генетик Сванте Паабо получи отличието за медицина за изследванията му с използване на ДНК на изчезнали хоминиди за разкриване на тайни за човешката еволюция.
Наградата за физика заема централно място сред отличията. Сред нейните носители са популярни имена в науката, като Алберт Айнщайн, Макс Планк, Пиер Кюри и Мария Кюри, постигнали пробиви, които са променили начина, по който възприемаме света.
Миналата година Нобелът за физика отново беше поделен между трима учени - американеца Сюкуро Манабе, германеца Клаус Хаселман и италианеца Джорджо Паризи. Те бяха удостоени с отличието за 2021 г. за работата им по разбирането на сложни системи като климата на Земята.