Европейският съюз призова Турция да престане с "прекалените изявления", след като през последните дни турският лидер Реджеп Ердоган няколко пъти атакува властите в Германия и Холандия в прилагане на "нацистки практики", съобщава АП.
"ЕС призовава Турция да се въздържа от прекалени изявления и действия, които водят до риск от допълнително ескалиране на ситуацията", заяви говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас.
Представителят добави, че разногласията могат да бъдат разрешени само чрез диалог и директна комуникация.
Той поясни, че е съществено да се избягва допълнителна ескалация и да се намерят начини за успокояване на ситуацията.
Брюксел също заяви, че от Берлин и Хага зависи дали да пускат турски политици в двете държави.
В същото време генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова всички страни членки на алианса "да покажат взаимно уважение, да се успокоят и да реагират обмислено" във връзка с напрежението между Турция и Холандия.
Той добави, че е "важно да се насочим към всичко, което ни обединява" - общите заплахи и борбата срещу ДАЕШ ("Ислямска държава").
Германският канцлер Ангела Меркел пък заяви, че Холандия има "пълната й подкрепа и солидарност" в казуса с Турция.
Канцлерът добави, че настояването й Турция да не използва подобни паралели също се отнася за Холандия и други държави.
Според нея сравненията с нацистите са "напълно неприемливи". Тя добави на пресконференция в Мюнхен: "Холандия има пълната ми подкрепа и солидарност".
Говорителят на Меркел Щефан Зайберт добави, че "холандците пострадаха лошо при нацисткия режим и е възмутително да се обвиняват, че са близо до тази идеология".
Припомняме, през последните дни Германия и Холандия обтегнаха дипломатическите отношения с Турция, след като не разрешиха на турски политици да агитират в полза на запланувания за април референдум за конституционни промени в турската държава. Решението на двете държави вбеси Ердоган, който нарече управляващите в Хага и Берлин "нацисти и фашисти".
mclaranist
на 13.03.2017 в 19:30:50 #3Най ме плаши, не скандалите и обтягането на отношеията между Холандия и Германия- едните са далеко, а другите са огромна икономика и все пак са военна сила- макар и неотговаряща на икономиката й. Притеснява ме, че Турция ни е до вратата, както се казва, а тук виждаме как посланици си ходят по митинги, в Турция агитират и подкрепят явно дадена партия, Турският дианет ДИРЕКТНО финансира редица ислямски фондации, джамии и мюфтийството. Отделно още при Жвиков имаше разработени планове за ,,турцизиране" на определени анклави, а не ми се мисли сега. И ние разчитаме на НАТО и ЕС, но едните нямат определение за това ако две НАТО-ски държави се сблъскат- Кипърският въпрос, а ЕС няма ,,силата". Така че според мен е много важно да се събере скоро КСНС, а дори и да се заостри вниманието на институциите, защото до нас ври и кипи
bistra-pencheva
на 13.03.2017 в 16:12:51 #2Тия скапаняци гаджалите турци нито президент ще имат нито някога ще бъдат в ЕС!--колкото и да се напъват!
emilioner
на 13.03.2017 в 15:28:27 #1Eто какво ни очаква ако Ерпалячо стане султан на Турция след референдума.Истерични детски реакции по най обикновенни международни въпроси, продиктувани от прекалената ислямизация на турския елит.Неминуемо ще се наложат санкции и на Турция от страна на ЕС ако продължава по този начин.