Правителството на Австралия пусна противоречиво приложение за проследяване на случаите на коронавирус в страната, информира "Ройтерс".
Австралия и съседна Нова Зеландия успяха да наложат контрол над епидемията преди да претовари здравните системи, но представители на двете държави продължават да се тревожат от втора вълна на заразяване с Covid-19.
"Ние печелим, но все още не сме победили", обяви здравният министър Грег Хънт на брифинг, на който представи приложението.
Приложението е базирано на сингапурския софтуер TraceTogether и използва Bluetooth сигнали, за да засича кога хората са били близо един до друг.
Организации за граждански свободи обаче критикуват приложението, тъй като е навлизане в личното пространство.
Австралийското правителство, което иска най-малко 40% от населението да използва приложението, увери, че доброволното приложение, което няма да засича местоположението, е безопасно.
Съхраняваната в приложението информация ще позволи на здравните власти да проследяват потенциално заразените с коронавирус.
"Ще ни помогне, докато се опитваме да се върнем към нормалното и австралийския начин на живот", каза Хънт и добави, че само здравен представител има достъп до данните.
Няколко държави, включително Южна Корея и Израел, използват високотехнологични методи за проследяване в борбата с коронавируса.
Австралия съобщи 16 нови случая на заразени с коронавирус днес, с които общо нарастват до 6703. 83 души са починали.
В Нова Зеландия има четири нови случая и общо 1121. 18 души са починали.
По последни данни на Световната здравна организация по света има над 2,7 милиона потвърдени случая, а починалите са повече от 190 000. Регистрирани са случаи в повече от 200 държави и територии. Данните на Университет "Джон Хопкинс" показват над 2,9 млн. случая и над 203 000 починали в 185 държави, възстановили са се повече от 824 000.
Можете да следите случаите на коронавирус в България на сайта на Военномедицинска академия, на сайта на Министерството на здравеопазването и за света на инфографиките на Световната здравна организация и на Университет "Джон Хопкинс".