Върховният съд на Индия нареди на властите в щатите около Ню Делхи да забранят на фермерите да изгарят остатъците от реколтата, съобщава "Ройтерс". Причината е, че качеството на въздуха е достигнало опасни нива поради смога и е превърнало града в най-замърсената столица в света през последната седмица.

Качеството на въздуха се понижава всяка година преди зимата. Комбинацията от по-ниски температури, липса на вятър и изгаряне на стърнища в съседни земеделски щати е причинила скок на замърсителите на въздуха. Други фактори включват превозни средства, индустрии, строителен прах и изгаряне на селскостопански отпадъци.

Съдът е издавал подобни разпореждания през последните години, с ограничен ефект, тъй като държавните власти съобщават за невъзможност да контролират изгарянето въпреки глобите и понякога поради враждебността на фермерите към длъжностните лица.

Делхи спря местното строителство, затвори началните училища до 10 ноември и налага ограничения върху използването на превозни средства следващата седмица, за да се бори със замърсяването, но иска съседните му щати да контролират изгарянето на растителни остатъци.

Малайзия се отказва от плана за трансграничен закон за замърсяването на въздуха

Малайзия се отказва от плана за трансграничен закон за замърсяването на въздуха

Причината са определени трудности при прилагането му

В 14 часа местно време днес индексът за качество на въздуха (AQI) в реално време беше 306, ниво, категоризирано като "опасно" от швейцарската група IQAir.

"Ние заръчваме на правителството на Пенджаб и съседните щати към Делхи - Хариана, Раджастан и Утар Прадеш - да гарантират, че изгарянето на реколтата ще бъде спряно незабавно", заяви съдията от Върховния съд Санджай Кишан Каул.

Фермерите в Пенджаб и Харяна обикновено изгарят стърнищата, останали след прибирането на ориза в края на октомври или началото на ноември, за да изчистят бързо полетата си, преди да засадят пшенични култури. Практиката се следва от години, като резултатния дим обикновено представлява 30% до 40% от замърсяването над Делхи през октомври-ноември, според агенцията за мониторинг на качеството на въздуха на федералното правителство SAFAR.

Федералното и щатското правителство предлагат субсидии за по-добри машини за прибиране на реколтата и машини за разлагане на стърнища, за да подкрепят фермерите и да ги накарат да осъзнаят опасностите от практиката.

Съдия Каул натовари местния полицейски участък да отговаря за спазването на указанията на съда под надзора на главния секретар на щата.

Съдът също така предложи постепенно преминаване от оризови култури, към алтернативни култури с по-малко водно потребление. "Преминаването може да се случи само ако минималната цена за подпомагане не е предоставена за оризови култури, а за алтернативни култури - ​​нещо, което правителството вече се стреми да насърчи", обяви съдия Каул.

 Замърсяването на въздуха вреди най-много на здравето на хората в Азия и Африка

Замърсяването на въздуха вреди най-много на здравето на хората в Азия и Африка

Югоизточна Азия има "небезопасни нива на замърсяване", които намаляват продължителността на живота с 2-3 години