След 15 години на разочарование Северна Македония най-накрая получи зелена светлина от ЕС тази година, за да започне преговори за членство - само за да й бъде показана червена светлина на следващ кръстопът, пише Politico.
Преговорите за членство отнемат години и се съсредоточават върху безразборните въпроси относно готовността на страната да се присъедини към блока. Но България задържа старта на тези разговори с искания, които повдигат доста различен въпрос: Какво е език?
Според София езикът, който се говори в Северна Македония, изобщо не е отделен език, а регионален вариант на българския. Скопие отхвърля това, а също така отхвърля искането на София да се подчини на това мнение, преди да започнат преговорите.
Ветото на България раздразни дипломати от други страни от ЕС, тъй като двустранен спор задържа ход, за който всички членове се споразумяха, и спират това, което мнозина виждат като стратегически приоритет - увеличаване на влиянието на ЕС в балканските съседи, където съперничещи сили като Русия, Турция, Китай и арабските държави от Персийския залив са все по-активни.
Но това е нищо в сравнение с възмущението в Северна Македония.
"Ако някоя нация в Европа трябва да избира между своята идентичност и присъединяването си към ЕС, тогава има нещо нередно в този набор от опции", заяви вицепремиерът на Северна Македония Никола Димитров пред Politico.
Подобно на мнозина, той вижда езиковия спор като въпрос на национална идентичност.
"Кои сме ние си е наша работа. Това е въпрос на македонския народ. Смятаме, че това в никакъв случай не трябва да е предпоставка за нашето европейско бъдеще", каза Димитров.
"Тук също има залог за Европейския съюз", каза той. "Решението за започване на преговори за присъединяване беше безусловно. Начинът, по който Европа се справя с това, ще изпрати послание до целия регион относно достоверността на процеса."
За Северна Македония българското вето е удар под кръста. Страната, може би най-нетърпеливият кандидат за членство в ЕС, едва наскоро преодоля друго предизвикателство пред своята идентичност и присъединяване към блока.
През 2019 г. страната промени името си, за да разреши спор с Гърция, която твърди, че страната е узурпирала името на нейния регион в северна Македония. След това Атина отмени ветото си върху присъединяването на Скопие към ЕС и НАТО.
"Лингвистичен инженеринг"
Всички 27 държави-членки - включително България - се съгласиха да започнат преговори със Северна Македония и Албания през март, без да са налице условия.
Но България изпрати меморандум до останалите 26 държави, настоявайки, че документите на ЕС трябва да признаят, че "официалният език, използван в днешна Република Северна Македония, може да се разглежда само като писмена регионална норма на българския език".
Българският външен министър Екатерина Захариева също така заяви, че Северна Македония не изпълнява договор за добросъседство от 2017 г. и че Скопие има политики, основани на омраза към България.
"Никой не оспорва правото им да се самоопределят като нация и да наричат езика си така, както им харесва. Но не можем да се съгласим, че това право ще се основава на омраза, кражба на история и отричане на България", каза Захариева миналия месец.
България управлява района, който днес е Северна Македония в продължение на няколко периода от историята до 1940 г., когато става самоуправляваща се част от Югославия.
Някои български националисти никога не успяват да преодолеят това. И затрудненото правителство на премиера Бойко Борисов, което дълго време е привърженик на присъединяването на Северна Македония към ЕС, промени своя тон, докато се опитва да успокои малката националистическа партия ВМРО в управляващата коалиция преди изборите догодина.
В резултат на това българският меморандум хвърля исторически твърдения. Наред с други, той твърди, че македонската идентичност е създадена изкуствено от комунистическото югославско правителство и че тъй като комунизмът е победен в Европа, той не трябва да се внася в ЕС от Северна Македония.
"Процесът на разширяване не трябва да легитимира етническия и езиков инженеринг, който се е състоял при бивши авторитарни режими", пише в меморандума.
Захариева настоява, че София не е преминала към противопоставяне на присъединяването на Северна Македония към ЕС - но е против започването на преговори за членство сега.
Език срещу диалект
Когато Македония е република в социалистическа Югославия, на нейните лидери е позволено да определят собствената си идентичност, което включва стандартизиране на езика.
Българският и македонският език си остават разбираеми, но това е случаят с много славянски езици, които се говорят в страни, които граничат помежду си.
Петър Тодоров, македонски историк, смята, че страната му е ефективно наказана за това, че е сравнително млада нация. Той казва, че е абсурдно да се третира държава по различен начин, само защото нейните предци не са отделили идентичността си от българите достатъчно рано.
"Създаването на македонска национална идентичност не се различава от създаването на която и да е национална идентичност в световен мащаб. Да се каже, че етническата идентичност на Македония е създадена само с политически указ през 1945 г., няма основание в съвременната наука", обяснява той.
Плюс това, по-голямата част от съвременните европейски държави - с изключение на бивши империи като Великобритания, Франция и Германия или скандинавските страни - кодифицират своите писмени и стандартни съвременни езици през 19 и 20 век.
В крайна сметка нито "езикът", нито "диалектът" не са ясно дефинирана категория и е малко вероятно спорът да бъде разрешен от лингвисти.
Северна Македония и България наистина имат форум за разрешаване на поне някои от техните разногласия: Двете страни създадоха съвместна историческа комисия през 2017 г., за да се споразумеят за взаимно приемливи интерпретации на исторически личности и събития. (Техните разногласия включват, наред с други и национален герой, който и двете страни твърдят за свой.)
Но това далеч не е бърз процес.
"И двете страни през последните десетилетия създадоха разкази, които са здраво вкоренени в съзнанието на българския и македонския народ", казва Стефан Дечев, български историк. "Да очакваме да разрешим тези проблеми до декември е нелепо."
Нарастващо раздразнение
Този месец трябваше да се проведе първата междуправителствена конференция между държавите-членки на ЕС и Северна Македония. Това е ключова стъпка в процеса на присъединяване, но сега изглежда, че това няма да се случи.
А разходка из Скопие показва, че предизвикателството на България към македонската идентичност в крайна сметка може да предизвика националистически настроения и от другата страна на границата.
Дясното правителство на Никола Груевски провежда така наречената "антична" политика по време на властта си от 2006 до 2016 г., като на практика превръща столицата в националистически тематичен парк като отговор на постоянните предизвикателства, насочени към македонската идентичност. Те засилиха усилията си, след като Гърция наложи вето за присъединяването на страната към НАТО през 2008 г.
В резултат на това в целия град се появиха огромни паметници на всяка историческа фигура, за която Северна Македония има право да претендира - от Александър Велики до Св.Св. Кирил и Методий, първосъздатели на последващата кирилица.
Междувременно в Северна Македония нараства разочарованието от бавния темп на процеса на присъединяване към ЕС. Мнозина казват, че макар да искат членство в ЕС за страната, им е писнало тяхната идентичност да се подлага на съмение на всяка крачка.
"Езиковият въпрос е важен за нас", казва Търпе Ристоски, 49-годишен. "Нашият език е македонски и няма да приемем нищо друго. Обикновените хора не могат да повлияят на политиката, но не мога да приема, че езикът не е македонски. Всичко останало е изкуствено."
hlebar
на 12.12.2020 в 22:24:07 #6Никой не е длъжен да защитава нашите интереси, освен самите ние. Ако сте следили реакциите на западноеврогейската и северноамериканска политика на ветото на Гърция, няма да бъдете изненадани. А гърците са съюзници в НАТО и ЕС доста преди нас. Въпреки това, прокараха интереса си сами: има или Бивша Югославска Република Македония, или Северна Македония. Но само Македония е прекалено многозначително. Гърците са прави и беше крайно време и неи да се поучим от тях. Няма малка или голяма държава. Светът се съобразява с тези, които настояват на своето.
NaskoZashtoto
на 10.12.2020 в 13:56:57 #5Ице, няма да ни намразят, или заобичат. В "обединена Европа" и народите, и държавното упваление, и евробюрократите се водят само от интереса си. Същото важи и за "големия брат". А всъщност в техен интерес сега е Сърбия да остане последно, единствено и изолирано островче на руското влияние в региона. Затова ни натискат да загърбим своя национален интерес. Не е от любов или омраза. Само интерес. И са готови да възникнат тежки етнически проблеми за България, Северна Македония, Албания, Косово и т.н. само и само да постигнат геополитическата си цел. За тях България и Българите не са равноправен съюзник, а разменна монета.
Thomаs Linke
на 09.12.2020 в 19:43:10 #4Политико е болшевишка интернационалистическа либерастка клоака, подобна на дойче веле, за която интересите на отделните държави няма значение
boris
на 09.12.2020 в 18:04:36 #3Проблемът е, че проблемът с Македония е като проблема за яйцето и кокошката - За да могат, поне по-будните граждани там да се "освестят" трябва да имат достъп до информация, която няма как да бъде налице, докато държавата не се откъсне от влиянието на Сърбия/ Москва, А това няма как да стане докато не влезе в ЕС. Ако сега ги принудим да признаят нещо - това няма да промени нищо нито тук, нито там. Какво като комисията за история признае Самуил и Делчев за българи? Македонците ще си знаят, че те са македонци, но са ги признали за българи защото са били изнудени. Това не е промяна на отношението към историята. Човек си променя убежденията за историческите факти с четене на книги.
NaskoZashtoto
на 09.12.2020 в 14:45:49 #2Политико да духа таратора. ЛЪЖАТ като журналисти (т.е. - безогледно и безотговорно) за българската позиция, която повече от ясно е изразена с декларация на НС - вижте на https://parliament.bg/bg/declaration/ID/157188. България НЕ ИСКА така нареченият македонски език да бъде наричан български! РСМакедония е тази, която ОТПРАВЯ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО към българската идентичност и национална цялост. Нашите съседи, самоопределящи се като македонци, НЯМАТ историческо право да претендират за исторически фигури като Александър Македонски, светите братя Кирил и Методи, българския цар Самуил и т.н. Имат право да наричат свои онези политически, културни и прочие дейци, които са се самоидентифицирали като част от македонска нация или са работили 1включително са се борили с оръжие) за нейното осъзнаване, обособяване и постигане на политическа независимост. Този процес започва едва в първата половина на миналия век след балканските войни. В заключение за онези, които не са обърнали внимание, електронното издание "Pollitico", базирано в Брюксел е дъщерно на Вашингтонското лобистко издание със същото име и работи в духа на древната имперска максима "разделяй и владей". САЩ подклаждат всяко разногласие (етническо, религиозно, икономическо) на Балканите още от 19-ти век, за да могат да се месят във вътрешните работи и да налагат своите интереси на всички държави и народи тук. Не се оставяйте да ви заблудят и отклонят. Бранете интереса на България!
komsomoletz
на 09.12.2020 в 10:52:13 #1Maketata se podlutiha