Светът целеустремено става многополюсен и западните лидери трябва да са наясно, че Русия не е техен враг, коментира заместник-секретарят на Съвета за сигурност на Русия Михаил Попов, съобщава ТАСС.

"Светът уверено и стабилно става многополюсен. Западните лидери трябва ясно да осъзнаят, че Русия не е техен враг. По-добре е да бъдете приятели и да търгувате с Русия, но това трябва да бъде честно, справедливо и с взаимно уважение", каза той.

Според Попов "въпреки напрегнатата военно-политическа обстановка искам да вярвам и да се надявам, че разумът и здравият разум ще надделеят над глобалните амбиции и свръхсамоувереността на нашите западни опоненти".

Вашингтон създаде инфраструктура, която му позволява бързо да увеличава групите войски в други страни, включително близо до руската граница.

Русия изпрати самолети с хиперзвукови ракети в Сирия и почва мащабни учения в морета и океани

Русия изпрати самолети с хиперзвукови ракети в Сирия и почва мащабни учения в морета и океани

140 кораба, над 60 самолета, 1000 единици военна техника във водите на Средиземно, Северно, Охотско море, в североизточната част на Атлантическия океан и в Тихия океан

Той отбеляза, че Пентагонът е разположил и непрекъснато подобрява системата за предно разгръщане на американските войски, която е най-голямата в света по обхват, състав на участващите сили и средства, както и по разходите за поддържането й.

"За да се осигури бързо натрупване на групи войски на територията на съюзни чужди държави, включително в близост до руската граница, са създадени запаси от материално-техническо оборудване и необходимата инфраструктура за приемане на формирования и части за подкрепления", каза Попов.

Сега въоръжените сили на САЩ разполагат с до 900 военни обекта на територия на 58 чужди държави. "Най-важните от тях са обектите на военноморските бази, авиобазите и летища за постоянно базиране на ВВС и ВМС, както и пунктовете за разгръщане на сухопътните войски и морската пехота. Разходите за поддръжката им е около 25 милиарда долара годишно."

Поддържането на идеята за неизбежността на войната с големи държави, преди всичко с Русия, помага на САЩ да оправдаят необходимостта от огромен военен бюджет, каза Попов. "Оправдаването на огромния военен бюджет на САЩ от година на година включва поддържане на неизбежна война с други големи сили, преди всичко с Русия, което системно се превръща в провокативни действия".

Китай пак раздразни Тайван с провокация във въздуха

Китай пак раздразни Тайван с провокация във въздуха

Малък цивилен самолет e прелетял край контролиран от Тайван остров до китайския бряг

Попов акцентира върху факта, че разполагайки с колосален военен бюджет, ръководството на САЩ смята за възможно да осигури военното си присъствие във всички региони на света, където Вашингтон може да има икономически интерес.

Според него там се създават "горещи точки на политическо и военно напрежение, което позволява на САЩ да поддържат необходимото ниво на контролируемост в регионите под свой контрол. Освен това, това ви позволява да демонстрирате и развеете знамето си пред други световни играчи, които биха могли да претендират за някои икономически преференции от тези територии".

Съединените щати си поставят за основна цел на военната политика в Азиатско-тихоокеанския регион да създадат заплахи за Китай, Русия и Северна Корея.

Попов отбеляза, че за целта от 2020 г. се изпълнява програмата "Спиране на агресията в Тихоокеанската зона", за която се отделят около 5-7 млрд. долара годишно.

Украйна, Иран, Тайван: Перфектната буря на Байдън?

Украйна, Иран, Тайван: Перфектната буря на Байдън?

Ааарец: Както се казва, никога не пропилявайте една добра криза, защото тя съдържа потенциално положителни резултати