Премиерът на Австралия Малкълм Търнбул и американският президент Доналд Тръмп се скараха по време на телефонен разговор за сключено през миналата година споразумение. Според сделката Австралия трябва да предаде повече от 1000 бежанци на САЩ.

Разгневен Тръмп прекъснал телефонен разговор с австралийския лидер

Разгневен Тръмп прекъснал телефонен разговор с австралийския лидер

Австралия и САЩ са близо до дипломатически скандал

"Гардиън" разкрива подробности за споразумението, което вероятно администрацията на Тръмп няма да изпълни.

Сделката е свързана с 1 250 бежанци, които са настанени в лагери за задържане в Австралия. Бежанците са от Науру, Остров Манус, Шри Ланка, Пакистан, Бангладеш, Иран и Ирак. Бежанците, някои от тях са без поданство, са прекарали години в такива лагери, критикувани от ООН като жестоки и незаконни.

Те не могат да се приберат по домовете си, но в същото време правителството заявява, че не могат да останат в Австралия да живеят, защото са пътували до страната с лодка. Това се отнася и за истински бежанци. Потвърдено е, че повечето от тези в лагерите имат валидни документи за получаване на бежански статут, което означава, че те легално трябва да получат защита от Австралия.

Споразумението също включва стотици бежанци, които получават медицинска грижа в Австралия.

Сделката между САЩ и Австралия е подписана през ноември. Бежанците трябва да бъдат разпитани два пъти от американски служители преди да бъдат приети в САЩ. Процесът може да отнеме между 6 и 12 месеца.

Споразумението се разглеждаше като голяма победа за правителството на Търнбул. От повече от 3 години Австралия не позволява на бежанци, пристигнали с лодка, да се настаняват на основната територия на континента. Но тази политика е довела до редовни съобщения за нарушаване на човешките права.

До момента само 24 бежанци са разселени в Папуа Нова Гвинея и няколко в Камбоджа.