Вторият етап от увеличението на капитала на "Софарма" се разви почти според предвижданията и все пак - с нюанси. Очакваше се мажоритарният собственик на дружеството "Елфарма" да запише всичките непожелани от други купувачи до 16 февруари (петък) 1.388 млн. акции. На 19 февруари (понеделник) обаче изпълнителният директор на "Софарма" и шеф на "Елфарма" Огнян Донев прояви "благородство" и се записа чак под номер 11 в списъка на чакащите за покупка на книжа.
Преди него бяха десетима работници от завода. За останалите простосмъртни акционери, които нямат трудови правоотношения с фармацевтичното предприятие, процедурата бе малко по-друга. Те трябваше да изчакат пред портала на завода до 8.45 ч. сутринта под зорките погледи на охранителите от фирма "Ипон", наети да пазят имуществото на фирмата. Когато най-сетне стигнаха до административната сграда, се оказа, че първите 18 места в списъка са заети.
Затова и представителят на няколко чуждестранни инвеститори в "Софарма" и председател на Българската асоциация на инвестиционните посредници (БАЛИП) Калоян Нинов бе записан по номер 19 в 8.55 ч., въпреки че беше дошъл пред портала на завода два часа по-рано. След него се наредиха и останалите професионални играчи на пазара. А някои от тях мръзнеха пред портите на "Софарма" още от 6 ч. сутринта. Казват, че някъде посрещали заможните инвеститори с топли напитки и сандвич... На протестите на вече премръзналите, но заредени с ентусиазъм брокери и други дребни акционери, че тяхното низвергване всъщност опорочава цялата процедура, бе отговорено, че работниците имат повече права, тъй като са от примерно 20 години в завода. Те са се възползвали да се запишат рано в списъка, защото са допуснати в завода още в 8 ч. с началото на работния ден. Друг е въпросът, че според решението на общото събрание от 8 януари процедурата по записването на книжа в допълнителния срок трябваше да започне и започна в 9 ч. сутринта в административната сграда на "Софарма" в кв. "Илиянци" и в 9.30 ч. в офиса на инвестиционния посредник "Елана" близо до Народния театър. Пред кафявата врата, където се извършваше записването, тръгнаха реплики, че вероятно ще се стигне до съд.
Причината е в нарушените права на външните за предприятието акционери. Поне до края на седмицата обаче дело в Софийския градски съд не беше заведено. Тази заплаха не трогна особено изпълнителния директор Огнян Донев, който влезе в стаята за записване по реда си в списъка - 11-и поред, в 9 ч. и 28 минути. След неговото излизане в 9.34 ч. бе обявено, че количествата свободни акции са изчерпани, като до този момент са били заявени 1.558 млн. акции (при 1.388 млн. налични). От тях 3000 са записани в офиса на инвестиционния посредник "Елана", където процедурата започна в 9.30 часа. Донев намекна, че неговата компания е поискала около 1.35 млн. книги от общото количество.
Така след приключването на подписката се оказа, че делът на "Елфарма" е увеличен от 66.94 на над 89 процента. Консорциумът между "Електроимпекс" и "Унифарм" обаче не можа да достигне фаталните за дребните акционери 90%, които щяха да му позволят да отпише "Софарма" от регистъра на публичните дружества. В понеделник Огнян Донев повтори изреченото пред в. "БАНКЕРЪ" на 11 януари тази година - че дори и да прехвърли тази граница, мажоритарният собственик няма намерения да вади завода от публичност.
Разбира се, не могат да се търсят виновници за цялото това редене на опашки от ранни зори и бутане пред канцеларии, в което взеха участие високоуважавани професионалисти от финансовия сектор. Предпоставките процедурите да протичат по този унизителен начин са заложени в Закона за публичното предлагане на ценните книжа (ЗППЦК). Там допълнителните срокове при увеличението на капитала изобщо не са уредени. В началото на 2001 г. обаче председателят на Държавната комисия по ценните книжа Радослав Цончев заяви, че ще лобира за промени в тази част на ЗППЦК. Новите текстове, които трябва да се приемат до края на годината, предвиждат задължително емитиране на права при увеличаване на капитала, както и възможност за пропорционално придобиване на дял във всеки етап от подписката.
Стана известен и друг изненадващ факт - според данните, до 16 февруари чуждестранните инвеститори не са се възползвали напълно от правата си да придобият акции на "Софарма" пропорционално притежаваните от тях към 8 януари. Те са придобили около 5.61% от предлаганите книжа. В понеделник вечер стана ясно, че шанса си е пропуснал швейцарският инвестиционен фонд "Про Велю" (досега собственик на 4.38% от капитала на завода). Неговият посредник - клон на банката "Сосиете Женерал" във Франция, не е успял да подаде документите за участие в увеличението. По този начин делът на швейцарците в "Софарма" спадна до 0.82 процента. Така акциите на "Про Велю" се обезцениха с 500 хил. лв. по вина на техния посредник.
Големият губещ от увеличението на капитала на "Софарма", както констатира още в миналия си брой 7 в. "БАНКЕРЪ", се оказа държавата. Нейният дял в дружеството спадна от около 20 на по-малко от 4 процента. Причината може да се търси единствено в неадекватното поведение на Министерството на икономиката, което не реагира и на предложените му разумни схеми за извличане на финансова изгода от новата емисия. В крайна сметка държавните акции вече струват не приблизително 3.5 млн., а само около 500 хил. лева (според котировките в последните седмици). Нейното право бе оползотворено от "Елфарма", която от своя страна увеличи участието си с над 20 пункта и почти доближи заветните 90 процента.
Въпросът какво ще стане с държавните акции остава открит. Засега все още е в сила решението на Агенцията за приватизация те да се предложат на фондовата борса. Най-вероятно обаче ще трябва да се обяви нова процедура за избор на посредник при продажбата. Защото предложението, с което "Булброкърс" спечели предишния конкурс, бе за единична продажна цена от минимум 13 лева. Тя очевидно няма да бъде постигната. Последната цена, на която бе сключена сделка с книжата на "Софарма" на борсата, бе едва 2.75 лв. за една. На тази база държавният пакет, който вече е около 3% от капитала на фармацевтичния завод, струва общо около 500 хил. лева.
Вероятно най-късно догодина "Елфарма" ще преодолее границата от 90% притежание на капитала. Това може да стане и по-рано, ако консорциумът между "Електроимпекс" и "Унифарм" купи държавния пакет. Мениджмънтът планира ново увеличение на капитала на фармацевтичната компания през 2002 година. Напълно нормално е дружество от този бранш да търси свеж ресурс по този начин, тъй като нуждата от инвестиции е голяма, заяви Огнян Донев. Според него, "Елфарма" е единственото дружество, което не редуцира инвестиционната програма в приватизирания от него бивш държавен завод.
Още една тема трови живота на дребните акционери - заемът, който "Софарма" взе от БУЛБАНК на стойност 24 млн. щ. долара. Изпълнителният директор Огнян Донев обясни, че 4 млн. щ. долара от тях вече са погасени. Останалите пари ще се издължават до 14 юли 2004 година. Кредитът е изтеглила "Елфарма" на 14 юли миналата година. С парите от него това дружество плати на Агенцията за приватизация за придобиването на 67% от капитала на "Софарма". Договорът бе подписан на 27 юли 2000 година. Заемът от 24 млн. щ. долара бе прехвърлен като задължение на фармацевтичния завод на 8 януари тази година, след остра дискусия между акционерите на общото им събрание. Така на практика "Софарма" излезе безплатно на консорциума между "Електроимпекс" и "Унифарм". Парите ще се връщат от фармацевтичния завод, а рискът за парите на мажоритарния акционер спада до нула. Той само ще печели от евентуалното развитие на предприятието.
Прогнозните финансови резултати на "Софарма" за миналата година показват, че заводът се развива възходящо и след неговата приватизация. Ориентировъчната печалба за периода е 14 млн. лв., което е с 2.5 млн. лв. повече от предишната година. Текущите задължения към 31.12.2000 г. са се увеличили с 3 млн. лв. (до 7 млн. лева). В отчета, разбира се, не е включен борчът към БУЛБАНК за 20 млн. щ. долара, тъй като той е възникнал в началото на тази година.
Продажбите на "Софарма" за миналата година достигат 73.507 млн. лева. Собственият й капитал след увеличението (по предварителни данни) ще приближи сумата от 110 млн. лева. Това означава, че счетоводната стойност на една акция е равна на 18.33 лева.
Въпреки отличните резултати "Софарма" няма да изплаща дивиденти тази година, заяви Огнян Донев. Дружеството ще акумулира средства за инвестиции и за изпълнение на инвестиционната си програма. Надеждите на Донев са да бъде привлечен стратегически инвеститор от ранга на "Хофман Ла Рош".
Донев анонсира и любопитната теза, че "Елфарма" ще съди Агенцията за приватизация. Причината е, че раздържавяващото ведомство е скрило дългове за 4.6 млн. лв. при продажбата на фармацевтичния завод миналия юли. По-голямата част от тях са били за невнесен данък добавена стойност, както и по Закона за уреждане на несъбираемите кредити (ЗУНК). (Банкер)