Премиерът Бойко Борисов определи като "некоректно" поведението на "Овергаз" заради газовата драма навръх Нова година.
Считате ли, че е нормално да изправиш държавата на нокти на 31 декември в 18,30 ч., запита министър-председателят в ефира на БиТиВи. Борисов подчерта, че ако правителството не се е било задействало, в 12.00 ч. хиляди абонати щели да останат на студено. Премиерът предположи, че в такава ситуация хората щели със сигурност да напсуват него, а не "Овергаз".
На 31 декември в 18,30 започнахме да пишем договори и да подписваме приложенията към тях, напомни Борисов.
"Това дружество ("Овергаз"), което има огромния шанс да печели добри пари, дистрибутирайки газ по мрежите, в 6.30 ч. каза, че не може да ги дистрибутира", коментира още възмутено Борисов.
"Оставам на анализаторите като вас да преценят защо беше направено и коректно ли е да се изчака 31 декември 6.30 ч. вечерта", посочи премиерът. Тогава нормалните хора са със семействата си и се подготвят да отиват при близки и роднини. Някои можеше да са отишли в провинцията, допусна Борисов.
Борисов е категоричен, че не може случката от новогодишната нощ с газа да влоши отношенията ни с Русия. Напротив те били много стриктни в момента. "Газпром" няма абсолютно никаква вина, за да се говори за руски газ, смята премиерът.
Парата от новогодишната баница се паднала на премиера Борисов. След като прекарал времето до 21.00 ч на 31 декември в Министерския съвет заради случката с газа, след това той посрещнал 2016-та и си легнал.
"Баница с късмети имаше, но тя се манипулира", призна министър-председателят.
Братовчедът я прави, така че винаги парата е в мен, допълни той и шеговито сравни тегленето на късметчетата със сръбската държавна лотария.
След това Борисов изтъкна, че в последния ден на годината държавата финиширала с над 2 млрд. и 850 млн. лв. повече събрани приходи.
„Това е огромно сума, благодарение на нея се направиха доста неща през годината", подчерта той. Ръстът на икономиката е 3% и безработицата спада. Това са данните на „Евростат”, а не са наши данни, уточни Борисов. За много сектори се дали допълнителни пари, за да може да си вземат парите по европейските програми. Премиерът благодари специално на Брюксел, че всички пари били платени и съответно държавата се разплатила с всички контрагенти.
По думите му, през изминалата година страната ни е успяла да свали бюджетния дефицит под 2.5%.
Той изреди големите харчове: 106 млн. към тютюнопроизводството, над 220 млн. отидоха в екологията, за да могат общините да си направят проектите, над 260 млн. отидоха във фонд „Земеделие”. За тютюнопроизводителите той е на мнение: „Те имат друг избор и могат да правят други неща. Те са свикнали да садят тютюн и защото са свикнали, ние извадихме 107 млн. и ги дадохме като допълнителна дотация”.
Nikis
на 04.01.2016 в 12:43:23 #1На мен пък ми прилича на изземване на бизнеса на Овергаз и неговите клиенти точно като мутренските структури от 90-те години. Сашо Дончев е умен човек и не би си позволил нещо глупаво което ще е в ущърб на неговия бизнес.