Мобилизирана е вече помощ за България, съобщи еврокомисар Кристалина Георгиева след срещата си с премиера Борисов и уточни, че става въпрос за торби за укрепване на диги, снабдяване със специален изолиращ и укрепващ материал, който според нея е необходим на много места в страната - не само в Свиленград.

Тя съобщи още, че на искането за помощ веднага са се отзовали Полша  и Италия и че Холандия, Белгия и Дания са заявили готовност да окажат съдействие.
Пострадалите райони ще бъдат снабдени с палатки с калорифер, както за населението, така и за борещите се с бедствията.

Цяла Европа е скована от студ. В 9 страни, включително в България, са обявени бедствия и след тази тежка зима може да очакваме и тежка пролет, с наводнения, отбеляза Георгиева и подчерта, че е много важна превенцията за да бъдат хората по подготвени.
Кристалина Георгиева каза, че щетите у нас не са в размер, който да позволява искане на компенсации от фонда за солидарност. "Засега няма причина да търсим този фонд, но ако март - април страната пострада от наводнение, тогава ще търсим и този източник за помощ", добави Георгиева.

Тя изтъкна възможностите на оперативните програми на ЕС.
По този въпрос министърът по средствата от еврофондовете Томислав Дончев потвърди, че става дума за десетки милиона лева и че проектите трябва да стартират през първата половина на тази година.

Еврокомисар Георгиева каза, че много са я трогнали хората в село Бисер, които не само че са поели тежестта на бедствието, но и търсят как сами да си помогнат и съобщи, че там ще бъде образуван обществен съвет за разпределяне на помощите.
„Мъж загубил баща си, къщата му наводнена, ми каза, г-жо Георгиева, аз имам роднини в Харманли, мога да отида при тях, на съседите ми къщата им падна, те нищо нямат, помогнете първо на тях", разказа Георгиева.

Премиерът Бойко Борисов съобщи
непосредствено преди заседанието на правителството, че ще бъде взето решение, което ще бъде препратено към парламента за преструктуриране на системите, за да има отговорност, отчетност, контрол и виновни, които да носят отговорността.

Най-важното според него е пострадалите да бъдат подпомогнати по-бързо.
От вътрешния бюджет, ако трябва ще преразпределим, за да бъдат компенсирани хората в най-неотложните им нужди", каза той и добави, че веднага ще бъдат предприети действия за инфраструктурата, тъй като има отнесени мостове и жп-линии.
Борисов каза, че министрите ще продължат да стоят в пострадалите райони, докато трае бедствието.

„На Цветанов и Найденов съм им казал да осигурят дърва за огрев, които би трябвало да пътуват, ако не са вече там", каза Борисов.

Според него да се хвърля вината върху кметовете е контрапродуктивно.
Констатирана е нередност. Кметът нито има пари, нито възможност, а държавата не отговаря за този язовир. Каква им е работата на военните да имат язовир? Кой го е дал навремето на военните? Какво да го прави министърът на отбраната язовира?", недоумява премиерът.