Окръжна прокуратура-Варна предаде на съд 30-годишния И. И. с обвинение за смъртта на негова приятелка вследствие на побой.
Обвиняемият и пострадалата се познавали от дълги години, като в последните 4-5 от тях живеели заедно на квартира в гр. Варна. На 09 март 2020 г. отишли на гости на свой приятел, свидетелят А. М., който празнувал рождения си ден. Употребили алкохол. В един момент обвиняемият започнал да псува и обижда пострадалата. Ударил я с ръка в главата. Жената паднала на земята, а той започнал да я рита по цялото тяло.
Домакинът се опитал да го спре, но също бил ударен от И., поради което се обадил на телефон 112 и поискал да дойде полиция. Въпреки молбите на приятелката си, обвиняемият продължил да я рита. Преди идването на полицията преустановил агресията и напуснал местопрестъплението. Полицаите разговаряли с пострадалата, която се оплакала от силни болки в гърдите. Не след дълго и тя си отишла.
Увеличавали се случаите на домашно насилие по време на пандемия
У нас липвала статистика за жертвите
Свидетелят М. посетил нееднократно в следващите дни квартирата на обвиняемия и приятелката му, като тя продължила да се оплаква от болки в гърдите, без да потърси медицинска помощ.
На 05 април 2020 г. М. за пореден път отишъл в дома им. Жената била в изключително тежко състояние - не можела да диша и да върви от болки. С такси тримата отишли в МБАЛ "Света Анна" на преглед в спешното отделение. Пострадалата била хоспитализирана, но въпреки проведеното лечение около 20.30 часа на същия ден починала.
В хода на започналото разследване, съдебномедицинска експертиза установила, че причината за смъртта е следствие от нанесения побой.
На И. И. е повдигнато обвинение за престъплението вследствие на умишлено нанесена средна телесна повреда, наказуемо с лишаване от свобода от две до осем години. Обвиняемият не е предвиждал настъпването на фаталния резултат от деянието си, но е могъл и е бил длъжен да го предвиди.
Той е задържан. Предстои разпоредително заседание по делото.
Припомняме, че на 7 април, стана ясно, че от началото на извънредното положение у нас все повече хора са станали жертва на насилие в собствения си дом.
Ден по-късно ЕП призова за подкрепа на жертвите на домашно насилие.
В началото на октомври бе съобщено, че всяка четвърта българка - жертва на сексуално или физическо насилие.
На 25 ноември Омбудсманът поиска спешно да бъдат приети промени срещу домашно насилие.
Едва 34% при средно за 59% от българските жени знаят за съществуващо законодателство или политики за закрила и превенция на домашното насилие. В България все по-често жените търсят сами решение на проблема - 56% при 42% средно за ЕС.
Преди дни стана ясно, че се увеличават се случаите на домашно насилие в условията на пандемия. У нас не се води официална статистика за жертвите. Статистиката се води от кризисни центрове и от горещи телефонни линии. Примерният ръст е между 370 и 500 обаждания на месец за тази година спрямо предходната.
Опако
на 03.12.2020 в 21:51:07 #2Действията на полицаите трябва да бъдат разследвани във връзка със смъртта на жената! Те е трябвало да извикат задължително медицинска спешна помощ, защото дори пострадалата да не бе подавала никаква жалба, на тях им е вменено задължение да напишат рапорт до прокурор, който евентуално щеше да доведе до образуване на досъдебно производство, при което медицинското състояние на пострадалата веднага след побоя, включително и пред съдебна медицина, е трябвало да бъде подробно описано! Те са проявили престъпна небрежност, причините за която следва да се установят от съда(липса на професионализъм, нежелание да защитават правата на жени, пострадали от побой, поради техни лични възгледи, преумора или др) и носят също наказателна отговорност по този случай!
Опако
на 03.12.2020 в 18:23:18 #1Учудвам се, че полицаите не са извикали линейка, за да бъде прегледана! Това трябва да бъде уредено законово явно, щом не им влиза в задълженията - жената щеше да е жива сега, вън от опасност за живота, макар и в болница!