Европейската комисия представи днес докладите за изпълнението на политиките за опазването на природата в държавите от ЕС.
Докладът за България е доста критичен, но все пак ни поощряват, че страната е постигнала значителни подобрения на екологичните показатели от присъединяването си към ЕС през 2007 г.
Горе-долу с това се изчерпват положителните неща в доклада, който акцентира например на това, че качеството на въздуха продължава да буди сериозно безпокойство.
Сред основните притеснения са и строителството в зоните от мрежата "Натура 2000", слабото прилагане на политиката за опазване на природата и биологичното разнообразие, слабата администрация, липсата на планове за управление и цели за защита на местата от мрежата.
Всичко това е посочено не просто за нарушение, а за част от главните заплахи за природата и биологичното разнообразие в България.
Първите планове за управление на речните басейни показват значителни пропуски, които са видни от много слабата обработка на градските отпадъчни води, се казва в документа.
Сред основните предизвикателства, пред които е изправена България, е осигуряването на по-добро опазване на човешкото здраве чрез прилагане на ефективни решения за намаляване на замърсяването на въздуха.
Друго предизвикателство е осигуряването на инвестициите за събиране и пречистване на градските отпадъчни води и ефективно прилагане на природозащитното законодателство, пише в доклада.
Сред препоръките се споменава това, че с относително скромни усилия България би могла да се справи по-добре с проблеми, за които вече съществува солидна основа от знания и добри практики.
Комисията препоръчва България да изпълнява приетия план за управление на отпадъците и да закрие всички депа, които не отговарят на изискванията.
Препоръчва се прилагането на истинска защита на обектите по "Натура 2000".
България е дадена за добър пример с това, че отговаря почти изцяло на изискванията за качеството на питейната вода.
Българското Черноморие обаче е застрашено от наземните източници на замърсяване (органични вещества от река Дунав).
Нататък критиките продължават.
Рибният запас в Черно море е намалял значително през последните три десетилетия, като разнообразието на рибата за търговски улов от около 26 вида е спаднало до само шест вида.
За реките се отчита, че само 47,2% от естествените повърхностни водни обекти у нас са с добро или много добро екологично състояние.
Измерванията показват, че българите в цялата страна дишат въздух, който се определя като вреден за здравето и това има значителни икономически последици за производителността на труда и за системата на здравеопазването.
В общата част на доклада, която разглежда целия Съюз, се казва, че в 23 от 28-те държави членки все още се превишават стандартите за качество на въздуха - общо в повече от 130 града в цяла Европа.
Транспортът е основен източник на замърсяване на въздуха. Втората причина за влошеното здраве е шумът. Съответно Комисията иска действия за намаляването му.
Също така се казва и че когато общоприетите правила не се прилагат правилно, Комисията може да предприеме правни действия.
За да не се стига до това, ЕК ще помогне на държавите членки по-добре да прилагат политиките и правилата в областта на околната среда, след като прегледа коя държава как ги изпълнява в момента.
България е с най-високите концентрации на фини прахови частици в градска среда измежду всичките 28 държави на ЕС.
Работодателите обмислят противодействие на екорекета
Кирил Домусчиев призова да не се пипат данъците
Това я прави държавата в ЕС с най-висок дял на външни разходи, свързани със замърсяването на въздуха, което води до загуба на над два милиона работни дни и над 11 000 случая на преждевременна смърт годишно.