Комисията при Висшия съдебен съвет (ВСС) изслуша Владимира Янева на заседение в късния следобед и прие предоставените документи. Това са обвинителен акт и други документи по движението му в СГС и Апелативен съд в София, както и документи, свързани със сделката със Софийски имоти в качеството й на пълномощник на баща й по нотариален акт № 47/2002 г. Това съобщиха от ВСС, цитирани от "Труд".
Поради здравословни проблеми Янева не успя да се яви на заседанието на 27 юни и поиска среща на 19 юли.
На централната комисия ще бъде изпратен и протокол от днешното заседание на комисията към ВСС.
Според Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси само централната комисия може да установи има ли такъв. Комисията към ВСС няма други правомощия по този случай, уточни председателят й Стефан Петров.
Янева и в момента продължава да бъде в болнични, но миналата седмица й е било отправено предложение да се яви във ВСС, когато има възможност.
По закон сега само тя може да каже има ли конфликт на интереси или не, заяви Петров. "С тези документи и изслушването почти изцяло свършихме работата на централната комисия."
Във връзка с критиките към председателя на СГС, Петров коментира: „Не знам защо е тази злоба, много помия се изля. До избора на Владимира Янева не съм се познавал с нея, познавам я само служебно. За какво беше тази злоба - като всяко нещо в България. Оставките са строго лични действия на хората. Сътресенията в съдебната система започнаха, защото едни хора не се съгласиха, че не става техният кандидат, че той не беше избран за председател на един голям съд. Вие знаете кои организации, включително и неправителствени, поискаха оставките на членовете на ВСС и кои политически сили ги подкрепиха. Като се навържат нещата, става ясно".
Партията, която се присъедини към исканията за оставки и реформи в кадровия орган на съдебната власт, е ДСБ.
Стефан Петров уточни, че вече е приключила есемес атаката спрямо него. Той е получил около 40 съобщения с призив за оставка, сред които е имало отправени и обидни думи.
Изборът на Владимира Янева за шеф на Софийски градски съд доведе и до оставки. Първа оставка депозира варненската съдийка Душана Здравкова. След нея оставката си хвърли и кандидатката, която не спечели председателското място на СГС - Величка Цанова. Тя подаде оставка като заместник-председател на този съд и ръководител на наказателно отделение в него. Цанова обжалва избора на ВСС пред Върховния административен съд. Оставки подадоха и двама членове на кадровия орган на съдебната ни система (от съдийската квота) - Капка Костова и Галина Захарова.
Имeйл
на 20.07.2011 в 10:55:36 #3По закон сега само тя може да каже има ли конфликт на интереси или не, заяви Петров. -
Минувач
на 20.07.2011 в 10:22:13 #2Щом комунистите реват, значи е правилна линията, за подмяна на техните кадри. Обновяването на съдебната система ще продължи още дълги години. Ида доста хора, които имат сериозни основания да се притесняват от справедлива съдебна система. Точно техните гласове чуваме сега!
bIuе fan
на 20.07.2011 в 08:47:46 #1То бива герберска наглост и безочие, ама тая нагла пръдла премина всякакви граници Всички и разкриха далаверите, ама тя пак се натиска за поста и се надява всичко да утихне Смърт за изродката долна