Ако щетите надхвърлят 220 млн. евро, България може да кандидатства за помощи от фонда за солидарност на ЕС, където всяка година се предоставят до 1 млрд. евро за помощ на най-пострадалите от бедствия страни.
Това съобщи Кристалина Георгиева по време на посещението си в с. Бисер.
Тя се страхува, че ще има и други места, които ще обявят бедствени положения. Много страни в Европа са обявили такова. Над 370 души са загинали в Европа. Най- много жертви има в Украна и Румъния, съобщи еврокомисарят.
Кристалина Георгиева е в село Бисер за оглед на щетите.
По-късно през деня еврокомисарят, отговарящ за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи заедно с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов ще посети гр. Любимец, а след това ще се отправи за Свиленград.
Тя е придружавана от експерт от Европейския механизъм за гражданска защита, с помощта на когото ще се изготви оценка на щетите и ще се подготвят препоръки за българските власти.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов заяви, че България ще поиска финансова помощ от Европейския съюз за щетите и пострадалите хора.
Междувременно прессекретариатът на държавния глава съобщи, че и президентът Росен Плевнелиев е отпътувал за бедстващите райони и ще посети Свиленград и Харманли, за да се запознае на място със ситуацията.
Държавният глава ще провери организацията по евакуирането и условията по временното настаняване на бедстващите жители, както и извършените от поделения на Българската армия спасителни дейности.
ptitsa
на 07.02.2012 в 12:21:44 #3" Пари едва ли," Пари трябва да има щом има материални щети. Ако сега Кристалинката не се покаже и докаже, че може нещо, не ни трябва тогава. Всички материални щети на хората и на държавата трябва да се възстановят при природно бедствие. Виж тя може да реши да играе тиха вода и да го прекарат като вина по места, което си е чиста гавра с хората. Или да възстановят само щетите по държавните загуби. И на хората трябва за съборените къщи и измрелия добитък.
milena_82
на 07.02.2012 в 11:52:18 #2Брюксел да помага!
NoMaMaTa
на 07.02.2012 в 11:37:36 #1Пари едва ли, ама препоръки със сигурност ще има