Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), със съдействието на МВР, извършва проверки в офисите на Музикаутор. Това съобщиха от пресцентъра на КЗК.

Проверките на място се извършват днес след получено съдебно разрешение от Административен съд София-област във връзка с образувано производство за установяване на евентуално извършено нарушение по чл. 15 от ЗЗК и/или чл. 101 от ДФЕС и чл. 21 от ЗЗК и/или чл. 102 от ДФЕС от страна на Музикаутор.

Комисията проверява дали дали Музикаутор прилага нелоялни практики при определянето и изплащането на възнагражденията на правоносителите, като същевременно си осигурява извличане на ползи под формата на приходи. Такова поведение би могло да лиши правоносителите от полагаемите им се приходи, което би довело до намаляване на стимулите за създаване на нови произведения и следователно би повлияло на конкурентния процес между правоносителите от различните категории. Това от своя страна би лишило и потребителите от ползите от творческите постижения на авторите на музикални произведения, автори на текстове към музикално произведение, на аранжименти и др.

Музикаутор отчете ръст с 40% на събраните авторски възнаграждения за 2023 г.

Музикаутор отчете ръст с 40% на събраните авторски възнаграждения за 2023 г.

Те са в размер на 2 341 989 лв.

Служителите на КЗК разполагат с правомощия да получават достъп, преглеждат и изземват всякакви документи и записи, свързани с дейността на проверяваното дружество, независимо от носителя, на който се съхраняват, както и да изземват средства за предаване на информация и веществени доказателства.

След приключването на процесуалните действия по преписката, КЗК ще се произнесе в рамките на законоустановената си компетентност.

Според решението за образуване на производство и проверка, взето на 25 юли тази година, КЗК се е самосезирала по публикации по медии и социалните мрежи - изявления на правоносители относно неясно, неефективно управление. В една от публикациите се посочва, че в отчета на сдружението липсва отговор на най-важния въпрос - колко пари реално са изплатени за авторски възнаграждения. Освен това в годишния отчет на Музикаутор няма отговор на въпроса - как се разпределят тези пари и дали за поредна година има така наречения "бенчмарк".

Твърди се, че макар че всички радиа и телевизии са задължени да предават отчет каква музика са излъчвали, в предишните години Музикаутор е вземало предвид само най-големите от тях и на база на техните данни е разпределяло всички пари, включително и тези от заведенията, които са почти колкото тези от радиата. Така приходите са се изплащали не според реалното слушане на песните, а според плейлистата на няколко медии, в които почти няма музика и всяка излъчена песен придобива нереална тежест.

Повдига се въпроса доколко дейността на сдружението е прозрачна, предвид неясният мониторинг, който се осъществява на база т.нар. еърплей класация. Също така са установени и твърдения за наличие на дискриминационни практики от страна на Музикаутор, изразяващи се в това, че българските телевизии, които годишно плащат милиони за музикални права, работят без справедлив коефициент за използване на музика от т.н. библиотеки.

Също така в решението пише: "Коментира се също, че Музикаутор генерира огромни приходи от събраните такси за ползване на музика в телевизии, радиостанции, туристически и търговски обекти, концерти, кинопрожекции, дигитални платформи, сайтове и други, но според годишния отчет на организацията 83% от разпределената сума е насочена към чуждестранен репертоар, а едва 17% - за български репертоар, в т.ч. и за неидентифициран репертоар."

Комисията ще анализира и дали Музикаутор притежава господстващо положение по отношение на предоставяните услуги на правоносителите, а Музикаутор предоставя права за излъчване на музикални и литературни произведения от репертоар съставляващ 95% от световния.

Музикаутор: 70% от общините организират събития в нарушение на Закона за авторското право

Музикаутор: 70% от общините организират събития в нарушение на Закона за авторското право

Организацията иска в местните бюджети да се предвидят пари за музикален лиценз

Музикаутор гледа на настоящата проверка на КЗК като възможност да демонстрира прозрачността и посоката на развитие на дружеството. Все пак организацията смята, че подобни проверки следва да се осъществяват при яснота за проверяваните факти и обстоятелства и пропорционалност на прилаганите мерки, при наличието на която Музикаутор остава в готовност да окаже съдействие. С такава позиция излязоха по-късно от музикалната организация и "оценява позитивно действията" от страна на КЗК.

От организацията подчертават, че служителите на Музикаутор винаги оказвали съдействие на контролните органи, като настоящата проверка не правила изключение и са категорични, че работят в съответствие с българското законодателство и международната правна рамка.

Според Музикаутор проверката ще помогне на утвърждаването и популяризирането на авторските права в България, както и ще доведе до по-висока защита на чуждестранния и българския музикален репертоар и напомнят, че това не е първият случай, в който КЗК е ангажирана с дейността на дружеството, като напомнят и казуса с БНР от 2016 година.

КЗК подхвана „Музикаутор“ по искането на БНР

КЗК подхвана „Музикаутор“ по искането на БНР

От медията искат продължение на договора