Това съобщи Кръстьо Петков, който обясни, че това може да стане вследствие на забранителните преходни периоди, които въвеждат 11 от страните членки на съюза.
Те ще ограничат достъпа си до пазара на работна ръка за период от 2 години за страните, които тази година ще влязат в съюза, потвърди по време на парламентарния контрол Меглена Кунева.
Такива мерки се въвеждат общо спрямо 10 кандидатки, които ще бъдат приети през май, без Малта и Кипър.
Англия и Ирландия не предвиждат подобна забрана, обясни Петков.
Но Германия например, предлага 7 годишен забранителен период.
По думите на Петков основните два въпроса са дали ще можем да предоговаряме тези периоди с всяка страна-членка поотделно и дали трябва да наложим реципрочни мерки спрямо пребиваващите у нас около 150 000 чужденци.
Петков обясни още, че вероятно голяма част от българите зад границата ще трябва да се върнат, тъй като ще могат да останат само тези, които ще могат да осигуряват престоя си там, без да работят.
Според Меглена Кунева, въвеждането на такива преходни периоди е право на всяка държава.
Кръстьо Петков обаче оспори твърдението й с аргумента, че така се нарушава един от основните принципи на Евросъюза – свободното движение на хора.
От своя страна Кунева обясни, че голяма миграционна вълна вече е заляла Европа с кандидати за убежище и нелегални емигранти.
Така тя обясни въвеждането на преходните периоди - за да се избегне подобна вълна и от Източна Европа.