От доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се разбра, че цените на електроенергията за битовите потребители може да се увеличат средно с 9% от 1 януари. На фона на тази информация и в отговор на въпрос за нея, служебният енергиен министър Владимир Малинов заяви, че трябва да се съобщават на първо място добрите новини - режим на тока нямало да има. За втори път Владимир Малинов успокоява за това, въпреки че до този момент не е ясно коя институция или агенция предупреждава за евентуален режим на тока като от 80-те години на миналия век. 

Иначе Малинов в студиото на БНТ обясни евентуалното поскъпване с по-голямото потребление от нова година, а не от 1 юли, както се прави, както и с по-голямото увеличение на цените спрямо прогнозната цена на КЕВР, т.е. с невярната или несбъдналата се прогноза на Комисията. Малко преди изпълването на третата година от началото на пълномащабната руска агресия в Украйна, Малинов обясни скока на цените на електроенергията именно с бушуващата война в Украйна. Той даде като пример и критичната ситуация с пазара в съседните Румъния и Молдова. Малко по-късно изрази готовност България да доставя енергия на Молдова по Вертикалния газов коридор.

Иначе Владимир Малинов увери, че цялата държавна енергетика работи за сигурността на българския енергиен пазар и в полза на българските потребители, които трябва да отчитат доброто си положение, тъй като плащат по-ниски цени от тези например на борсата в Нидерландия за природен газ.

Искат поскъпване на тока за битовите потребители с близо 9% от 1 януари 2025 г.

Искат поскъпване на тока за битовите потребители с близо 9% от 1 януари 2025 г.

Предстои открито заседание на КЕВР на 18 декември

Либерализацията на пазара за битови потребители е неизбежна, но няма да доведе до шоково поскъпване на цените, успокои още министърът, тъй като предвиден преходен период от шест месеца. Министерството има готовност да проведе информационна кампания, но в момента не я провежда, тъй като няма и смисъл, при положение, че самата либерализация бе отложена за пореден път. Една кампания би имала смисъл, ако се позиционира ударно преди въвеждането на една кампания.

Попитан дали има вариант да се предоговори сделката с "Боташ", както му заръча 50-тия парламент, Владимир Малинов призна, че турската компания не е склонна на предогоряне и затова е наела една от най-уважаваните адвокатски кантори. Българската страна от шест месеца обаче не плаща предвидените по договора месечни такси, а пък турската компания не си ги и търси, съобщи енергийният министър. Това не е случайно, а Владимир Малинов намекна, че това не е плод само на "разбиране от страна на турския ми колега", а и на договорка. Министърът обаче не посочи да е подписван анекс към договора и какви биха били последствията, ако турската компания престане да проявява "разбиране".

Владимир Малинов информира и че на тази етап няма незаплатени услуги от страна на "Газпром" заради санкциите, наложени на "Газпромбанк", за транзита на руски газ през България. Въпросът е обсъден с унгарския министър на външните работи, който в петък се оказа у нас на визита, която не беше предварително официално обявена. От сега стриктно няма да приемаме заплащания от "Газпромбанк" и това решение е обсъдено със Сиярто. Как ще минават плащанията обаче е въпрос, който трябва да разрешат другите две страни в проблема, в случая Унгария и Русия.

"Ако няма плащания, услугата няма да бъде предоставяна", закани се Владимир Малинов.

Владимир Малинов успокои и потребители на парно и топла вода в София с уверението, че "Булгаргаз" няма да спре доставките за Топлофикация-София въпреки че дружеството се намира във фалит. Енергийното ведомство е готово да подпомогне Столична община, както е и направило, но Владимир Малинов смята, че първо трябва да се търсят краткосрочни и средносрочни мерки, а след това да се мисли дългосрочно. На фона на това Малинов заяви, че трябва да се търси "бъдещ стратегически инвеститор, който да разработи това дружество". Министърът не уточни дали смята този процес на върви по пътя на приватизация или концесия.