От доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се разбра, че цените на електроенергията за битовите потребители може да се увеличат средно с 9% от 1 януари. На фона на тази информация и в отговор на въпрос за нея, служебният енергиен министър Владимир Малинов заяви, че трябва да се съобщават на първо място добрите новини - режим на тока нямало да има. За втори път Владимир Малинов успокоява за това, въпреки че до този момент не е ясно коя институция или агенция предупреждава за евентуален режим на тока като от 80-те години на миналия век.
Иначе Малинов в студиото на БНТ обясни евентуалното поскъпване с по-голямото потребление от нова година, а не от 1 юли, както се прави, както и с по-голямото увеличение на цените спрямо прогнозната цена на КЕВР, т.е. с невярната или несбъдналата се прогноза на Комисията. Малко преди изпълването на третата година от началото на пълномащабната руска агресия в Украйна, Малинов обясни скока на цените на електроенергията именно с бушуващата война в Украйна. Той даде като пример и критичната ситуация с пазара в съседните Румъния и Молдова. Малко по-късно изрази готовност България да доставя енергия на Молдова по Вертикалния газов коридор.
Иначе Владимир Малинов увери, че цялата държавна енергетика работи за сигурността на българския енергиен пазар и в полза на българските потребители, които трябва да отчитат доброто си положение, тъй като плащат по-ниски цени от тези например на борсата в Нидерландия за природен газ.
Либерализацията на пазара за битови потребители е неизбежна, но няма да доведе до шоково поскъпване на цените, успокои още министърът, тъй като предвиден преходен период от шест месеца. Министерството има готовност да проведе информационна кампания, но в момента не я провежда, тъй като няма и смисъл, при положение, че самата либерализация бе отложена за пореден път. Една кампания би имала смисъл, ако се позиционира ударно преди въвеждането на една кампания.
Попитан дали има вариант да се предоговори сделката с "Боташ", както му заръча 50-тия парламент, Владимир Малинов призна, че турската компания не е склонна на предогоряне и затова е наела една от най-уважаваните адвокатски кантори. Българската страна от шест месеца обаче не плаща предвидените по договора месечни такси, а пък турската компания не си ги и търси, съобщи енергийният министър. Това не е случайно, а Владимир Малинов намекна, че това не е плод само на "разбиране от страна на турския ми колега", а и на договорка. Министърът обаче не посочи да е подписван анекс към договора и какви биха били последствията, ако турската компания престане да проявява "разбиране".
Споразумението между българската "Булгартрансгаз" и турската "Боташ" беше договорено от служебното правителство на Гълъб Донев през 2023 г. и прокламирано от президента Румен Радев като сериозно постижение. Споразумението е със срок от 13 години и е сключено явно без клауза за предоговаряне. То дава възможност на България да използва терминали на "Боташ" за доставката на до 1,5 млрд. куб. метра газ на година, като дава на турската страна право да използва българската газопреносна мрежа. Скоро след това се появиха и първите данни, че то е неизгодно за България. По него страната плаща близо 500 000 долара на ден за достъп до втечнен газ от Турция, като парите се дължат за резервиран капацитет, дори и да не се използва.
В края на 2023 г. Европейската комисия (ЕК) започна антимонополно разследване на сключения договор.
Владимир Малинов информира и че на тази етап няма незаплатени услуги от страна на "Газпром" заради санкциите, наложени на "Газпромбанк", за транзита на руски газ през България. Въпросът е обсъден с унгарския министър на външните работи, който в петък се оказа у нас на визита, която не беше предварително официално обявена. От сега стриктно няма да приемаме заплащания от "Газпромбанк" и това решение е обсъдено със Сиярто. Как ще минават плащанията обаче е въпрос, който трябва да разрешат другите две страни в проблема, в случая Унгария и Русия.
"Ако няма плащания, услугата няма да бъде предоставяна", закани се Владимир Малинов.
Владимир Малинов успокои и потребители на парно и топла вода в София с уверението, че "Булгаргаз" няма да спре доставките за Топлофикация-София въпреки че дружеството се намира във фалит. Енергийното ведомство е готово да подпомогне Столична община, както е и направило, но Владимир Малинов смята, че първо трябва да се търсят краткосрочни и средносрочни мерки, а след това да се мисли дългосрочно. На фона на това Малинов заяви, че трябва да се търси "бъдещ стратегически инвеститор, който да разработи това дружество". Министърът не уточни дали смята този процес на върви по пътя на приватизация или концесия.
projekt
на 17.12.2024 в 08:35:41 #6npp .... напротив. в България бяха хванали едни "умни" енергетици които произвеждаха и продаваха ток вечер.... а и това с тези клишета за умни и глупави, за руснаци....е смешно. виж цената на тока в западна Европа. щом са много умни защо тока е толкова е скъп, защо затварят предприятия.....нали там са умни.....там са зелени.... защо? виж САЩ....зелени, зелени....ама централи на газ, въглища и ядрени централи си работят и тока там е значително по евтин. а по "онова време" нямаше проблем с Украйна. най вероятно нямаше и да стане проблем ако Путин се беше отказал доброволно от Северен Поток 2. ако всичко бе продължило и газта минаваше през Украйна и САЩ прибираше комисионните, сина на Байдън, .....може би нищо от това нямаше да се случи. а руснаците ни бяха предложили финансиране. от нас зависеше дали да го ползваме или не. важното е че централата вече щеше да е готова. тогава разни "експерти" ни обясняваха че ща има излишък на ток, че цената е ниска и не си струва..... говореха го Плевнелиев, Мартин Димитров, Паси и кой ли не "демократ-умник" е виждаме сега какви са цените. никой от тия експерти не предвиди бум-а на електромобилите, на облачните услуги, на АИ услугите....които искат много, много ел. енергия. така че глупавите "умници" се оказаха в България и Европа
npp
на 15.12.2024 в 16:53:18 #5В целия свят, само най-умните - българските енергетици са забелязали, че фотоволтаиците не дават ток нощем.
npp
на 15.12.2024 в 16:50:19 #4"Новата централа с финансиране от Русия щеше да струва около 6,8 милиарда долара към оня момент." Това според обещанията на Путин и копейките. То и войната в Украйна щеше да е Тридневна според тях. Бъди сигурен, че и договора със САЩ ще бъде много изгоден, а ще платим онова което ще е според секретните му анекси.
projekt
на 15.12.2024 в 15:46:20 #3Npp ...... Не си прав. Новата централа с финансиране от Русия щеше да струва около 6,8 милиарда долара към оня момент. Сега ако работим със САЩ се очаква да е 30-35 милиарда. А относно ВЕИ И в момента има излишък на енергия от солари. Лятото дори енергията от тях беше с нулева или дори отрицателна стойност А в ден като днешния - няма слънце, няма вятър..... Какво правим.... Всички знаем че инвестицията в батерии в момента е абсурдна и няма избиване освен ако тока не е скъп. Но за едно домакинство със средна консумация от 4-5 киловата, колко батерии ти трябват. За отопление, за осветление, за готвене..... Колко батерии трябва да си купиш за да си гарантираш вечерта, да си гарантираш ден без слънце..... А и при сегашните закони и договори, дори да има евтин ток, ти не може да го ползваш. Взима го търговец и той ти ги продава. Може да го купи някоя фабрика в Германия, а тук да ползвам скъп ток от Румъния. Това са законите и договорите които сме разписали
NaskoZashtoto
на 15.12.2024 в 13:32:48 #2За да опазим природата трябва да спрем Мариците и другите централи на мазут и въглища. За да опазим въздуха чест трябва да спрем отоплението с твърди горива. Едното намалява производствените мощности със стабилно производство на електрическа енергия (прехвалените ВЕИ-та са неспособни да осигурят стабилно и равномерно производство, камо ли да се ползват като резерв за покриване на пиково потребление). Другото допълнително увеличава потреблението на електроенергия особено в студените месеци от годината. Естествено е цената да расте, щом предлагането намалява, а търсенето расте или най-малкото остава на същото ниво. А втора АЕЦ нямаме не защото е излишна или би била нерентабилна, а заради наведените български управници, които не смеят да защитят интересите на българските икономика и граждани.
npp
на 15.12.2024 в 13:07:24 #1Едни изкуфели соц енергетици 10 години ревяха колко е лош ВЕИ тока, изсипахме милиарди за АЕЦ проекти на вятъра, сега имаме най-скъпия ток в ЕС. Като почнем да строим 2 нови АЕЦ блока за 80 милиарда лева, не само тока, ами всико ще ни се стъжни.