Над 65% от насилието у нас се осъществява в домашна среда. Затова и няма как училището да е обетована земя за насилието. Това е мнението на националния омбудсман Мая Манолова, която все участие в кръгла маса за превенция на насилието, организирана в пространството за дебат и култура "Червената къща" в София.
Насилието няма сезон, затова и общественият защитник иска по-всеобхватни мерки.
Насилието е един от най-големите проблеми в нашето общество, категорична бе Манолова. Според нея има прекалена толерантност към тези проблеми. Темата се е превърнала в част от новините, по мнението й, а това трябва да се бори със законодателни мерки, смята омбудсманът.
Тя настоява да се ратифицира Истанбулската конвенция, която се фокусира върху превенцията на домашното насилие. Все още българският парламент не я е ратифицирал, а сега се предвижда ратификация, но без нужните предварителни законодателни изменения. Това, според Мая Манолова, е формален подход.
Общественият защитник настоява за по-строги мерки срещу насилниците.
В България продължават да липсват достатъчен брой кризисни центрове, които да приютят и окажат помощ на изпаднали в ситуация на домашно насилие.
В София има само два центъра с капацитет под 50 легла. Това е крайно недостатъчно, според Манолова, която настоява за подкрепа на жертвите на домашно насилие.
Според официалната статистика от 2014 г на Европейската агенция за човешките права, всяка трета жена в Европа е жертва на физическо или сексуално насилие. Статистиката се потвърждава и от СЗО - в глобален план една от три жени поне веднъж в живота си ще бъде жертва на физическо насилие или сексуално посегателство.
За България данните са близки - всяка четвърта жена у нас е жертва на домашно насилие, а според нови данни от септември 2016 цифрата е още по-шокираща - една от три жени търпи насилие у дома.
Темата все още остава табу, често жертвите не знаят къде да потърсят помощ.
Според експертите ситуацията е дори по-трудна и опасна за децата, които са пострадали или са станали свидетели на насилствени актове. Често те попадат в модела насилник - жертва и децата пренасят агресията в училището. В момента у нас няма предмет или цялостна програма, насочена към изграждане на знания на учениците от всички класове по темата за домашното насилие. Български фонд на жените искат в образователната програма да се въведе учебен предмет за домашното насилие.
dakl
на 27.11.2017 в 19:27:49 #1Далеч по наложително е политиците в България да направят поне опит да се спре тероризмът на циганите срещу напълно безазащитните българи!