Шофьорите, които пътуват без валидна електронна винетка, от днес (17 февруари) ще бъдат глобявани и чрез камерите на тол системата, предупреждават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Нарушителите ще бъдат снимани и автоматично ще влизат в базата с данни. Ако в същия ден бъдат спрени на пътя от мобилните екипи на тол контрола, ще имат възможност да платят по-ниска санкция - т. нар. компенсаторна такса. Тя е 70 лв. за леките коли, 125 лв. за превозните средства между 3,5 т и 12 т и 175 лв - за тези над 12 т.

Шофьорите без е-винетка ще бъдат санкционирани

Шофьорите без е-винетка ще бъдат санкционирани

шофьорите могат да заплатят компенсаторната такса в рамките на 14-дневен срок

В противен случай в края на деня ще им бъде изпратен електронен фиш по пощата за плащане на глоба - 300 лева за леките автомобили до 3,5 тона и 1800 лв. за тежкотоварните превозни средства.

Глобата може да бъде избегната, ако в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш, бъде платена компенсаторна такса. Тя се плаща само по банков път, като в платежното нареждане се посочва номерът на електронния фиш.

След старта на тол системата на 1 март, за камионите и автобусите над 3,5 тона, компенсаторните такси ще са от 150 лв. до 750 лв. в зависимост от масата на превозното средство и броя оси.

Над 1 млн. е-винетки са продадени от началото на годината

Над 1 млн. е-винетки са продадени от началото на годината

Пикът е бил на 31 януари, когато са кучени близо 96 хил. е-винетки

Камерите на тол системата обхващат 10 800 км от републиканската пътна мрежа и въпреки че след 1 март платените участъци за тежкотоварните превозни средства ще са 3115 км, камерите и по останалите трасета ще работят, макар и с нулева ставка. За останалите участъци от републиканската пътна мрежа от общо 20 000 км, за които се дължи електронна винетка, контролът ще се осъществява както и досега - от 105-те мобилни екипа на Националното тол управление. 

Съгласно наредбите към Закона за движението по пътищата, ако водачът откаже да плати на място на мобилните екипи, ще му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение. За да продължи пътя си, шофьорът трябва да плати уикенд винетка за лека кола и седмична винетка - за тежкотоварните автомобили, или съответно от 1 март - т. нар. максимален тол.

АПИ: Внимавайте за срока на валидност на винетките за тирове

АПИ: Внимавайте за срока на валидност на винетките за тирове

Месечните винетки за МПС над 3,5 т трябва да се активират най-късно до 1 февруари

В противен случай ще бъде глобен - с 300 лв. за леките автомобили до 3,5 тона, а за тежкотоварните - с 1 800 лв. След старта на тол системата, ако водачът е декларирал неверни данни за масата, осите и екокатегорията на камиона или автобуса, санкцията е 2 500 лв.

Електронният фиш ще се анулира при плащане на компенсаторната такса в срок, както и в случаите, когато пътното превозно средство е обявено за издирване или за него законът не изисква плащане на пътна такса.

От АПИ напомнят на шофьорите, че проверка на валидността на е-винетките, включително и на издадените чрез Агенцията за социално подпомагане, както и на тези на пререгистрирани автомобили, може да бъде направена на сайта www.bgtoll.bg.

Водачите трябва да внимават при въвеждането на данните на пътните превозни средства, независимо дали го правят лично или с помощта на служебно лице. Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса. Корекции в електронната система за събиране на пътни такси не са възможнaи.

Тол системата притесни превозвачите

Тол системата притесни превозвачите

Неясноти седмици преди въвеждането ѝ