Технологичната индустрия в България и в цяла Европа е в разцвет, като всякакви компании, без значение на големината и конкретната дейност, наемат програмисти от всички краища на континента. Това показва проучване на лондонската фирма Balderton Capital, занимаваща се с инвестиции в сектора.
Данните в него сочат, че сред най-добре платени са специалистите в скандинавските държави. На доста високи трудови възнаграждения се радват и тези в Ирландия и Великобритания.
На база на информация от онлайн платформата за програмисти Stack Overflow от Balderton Capital изчисляват, че средните заплати в сектора в топ 15 на най-добрите държави за програмисти в Европа варират в широки граници между 22 000 долара на година до 90 000 долара. Това означава, че IT специалистите в някои страни печелят четири пъти повече от тези в други.
Най-добре платени са работещите в Швейцария, където средното годишно трудово възнаграждение възнаграждение е 90 524 долара. Малко по-ниско е то в Норвегия - 86 042 долара. На трето място в класацията на Balderton Capital е Дания, като там IT специалистите печелят по средно 75 758 долара на година.
Великобритания е четвърта с равнище от 70 500 долара, следвана от Ирландия (66 522 долара), Швеция (59 011 долара), Германия (58 176 долара) и Холандия (53 889 долара).
В края на класацията се нареждат Португалия, със средна годишна заплата от 22 549 долара, и съседна Гърция с такава от 24 805 долара.
Заплащането на българските програмисти остава под това в 15-те европейски държави, гарантиращи най-високо трудово възнаграждение в сектора.
В края на миналия месец от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) публикуваха тазгодишното издание на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия. Според него средното месечно нетно възнаграждение на програмистите у нас възлиза на 2616 лева. Това прави около 31 392 лева или 17 152 долара годишна заплата.
georgi1954
на 07.12.2016 в 12:56:44 #2Не е коректно да се хвърлят в пространството само приходите. Ако се покаже какво може да се купи в България с българските звплати, няма да се учудя ако нашите специалисти не са на дъното, както излиза от едностраннто представяне на информацията. Зная го от личен опит. Беше време когато се ядосвах,че получавм в пъти по-малко от англичанин на моята позиция. Ядовете свършиха , когато Ути отиде да пазарува в английски магазин и видях, че цените на месото са в пъти по-високи от нашите, като това "пъти" беше повече от "пътито" на заплатата
Пантю
на 07.12.2016 в 10:19:41 #1Програмист е доста широко понятие ползвано от журналистите. Под това понятие медиите включват много разновидни дейности в IT сектора. Ако приемем, че под програмист разбираме IT специалистите, които пишат на някакъв програмен език, като С+++, или друг, кодове(модули за компютърни програми), по изготвени от други специалисти алгоритми, описващи някакъв процес, точно тези "IT специалисти), са без особена перспектива. Скоро компютърен интелект, ще е в състояние да върши тази работа и голям брой от заетите в IT сектора ще се озоват на трудовата борса! Разбира се, че малцина от тях могат да се преквалифицират и да работят като Систем-инженери. Но, това е друга бира, както се казва!