80 000 евро са необходими за трансплантация на костен мозък на млада жена, която се бори със заболяването левкемия. Към news.bg се обърнаха организатори на кампанията в подкрепа на Светлана Килявкова.

Тя е само на 23 години, но се нуждае спешно от лечение в чужбина, за да й бъде извършена трансплантация на костен мозък. За това са необходими 150 000 евро. Към момента от благотворителност са събрани 70 000 евро, така че Светлана спешно се нуждае от още 80 000 евро за да бъде извършена трансплантацията.

Болестта й е открита през февруари 2009 г., когато е поставена и диагнозата - остра миеломоноцитна левкемия. Веднага е започнато лечение с химиотерапия, което дава известни резултати и през май 2010г. Светлана е в ремисия, а болестта изглежда овладяна, което дава надежда на момичето и на семейството й.

Макар Светлана да има брат Станимир, за съжаление се оказва, че той не е 100% съвместим, за да бъде за донор на костен мозък, нито някой друг от близките й.

Семейството търси всякакви възможности за лечение в България.

В периода на ремисия Светлана получава добрата новина, че е намерен донор, което дава надежда за скорошно изцеление. Около година и половина по-късно обаче става ясно, че въпросният донор не е достатъчно съвместим, за да бъде извършена трансплантация. Времето, през което смята, че има донор и се надява на трансплантация, обаче се оказва решаващо за Светлана и болестта отново се появява и се влошава.

Болестта се завръща заплашително и рецидивира. През месец март 2013 г. лекарите установяват, че Светлана има тумор в малкия мозък, който засяга важни равновесни центрове и центрове за движение, което почти обездвижва младото момиче.

За отстраняването му е необходима спешна оперативна намеса с кибер нож. Първоначалната сума за интервенцията се оказва непосилна за семейството и близките й- 8 000 Евро, за да може да отпътува за клиника в Турция, за да бъде отстранен тумора.

Все пак, ако не се намери напълно съвместим донор, е възможно Станимир да стане донор на сестра си.

Приятели и близки на Светлето организираха благотворителна кампания под надслов „Светлина за Светлето", която постигна голям успех във Фейсбук- https://www.facebook.com/helpSvetla.

Ако желаете да дарите средства за Светлето, можете да го направите и по следните начини:
IBAN: BG77 CECB 9790 1087 6209 00
Титуляр: Светлана Килявкова
Централна Кооперативна Банка