Всяка трета убита жена в България е била подложена на системно насилие от страна на убиеца си. Всяка десета е търсила закрила от полицията по повод насилие от страна на убиеца си. 62% от жертвите са убити в дома си.
Най-малко 102 присъди за умишлени убийства на жени от мъже са постановени в България между 2012-2017 г. от окръжните съдилища. В 95% от случаите убийците са се познавали с жертвите, в 70% те са били в близки взаимоотношения - роднини, бивши или настоящи партньори. При 44% от случаи извършителите са бивши или настоящи партньори.
Това показва доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК).
От БХК дават и спешен телефон за домашно насилие - 0800 11 977.
Експертите на правозащитната организация изтъкват, че е очевидна връзката между взаимоотношенията на убийците с техните жертви и извършените престъпления.
Българският съд продължава да приема ревността за "смекчаващо вината обстоятелство", което е недопустимо, пишат правозащитниците.
"Официалната статистика в България не включва данни за случаите на домашно насилие и другите форми на насилие срещу жени. Убийствата, като най-тежката форма на посегателство срещу личността, също не се документират и анализират през призмата на обусловените от пола на жертвата специфики", пише в доклада на БХК.
Според правозащитниците липсата на данни и анализи спомага само за прикриване на мащабите на проблема, на факторите, които допринасят за неговата устойчивост и на начините за неговото премахване.
От Комитета смятат, че е невъзможно да се борим срещу "невидими" проблеми. За да изкореним насилието, трябва първо да го направим видимо.