Специализираният наказателен съд остави без мярка за неотклонение единия от петимата задържани за корупция митничари от ГКПП-Лесово, чиито мерки бяха разгледани по-рано днес от магистратите.
Съдът прецени че за Димитър Шопов няма доказателства, че е участвал в престъпната група. На останалите митничари Димитър Колев, Георги Банев, Чавдар Дюлгеров и Юрий Кузнецов бе наложена най-тежката мярка - „задържане под стража".
Съдът разпореди Димитър Шопов да бъде пуснат незабавно.
Заседанието се проведе при закрити врати поради наличието на интимни данни, които биха се разкрили от събраните материали по делото до момента.
Адвокатът на обвиняемия Димитър Колев направи това искане пред съда именно по отношение на клиента си. По тази причина медиите трябваше да напуснат залата, където спецсъдът заседава.
Иначе съдът прецени, че воденето на заседанието при закрити врати е необходимо и по друга причина, а именно - наличието на СРС-та.
Според съдия Николай Димитров съдът не е уведомен дали прилагането на СРС-та е приключило и поради това, ако то не е приключило, разгласяване на информация от страна на медиите би могло да го възпрепятства (прилагането на СРС-та, б.р.).
Съдът допусна медиите едва при произнасянето на мерките за неотклонение спрямо лесовските митничари.
От събраните доказателства може да се направи извод за съществуването на организирана престъпна група (ОПГ) на територията на ГКПП "Лесово", реши съдът. Изградената структура към митническото бюро в Бургас е целяла събиране на подкупи от преминаващи през пункта "Лесово" шофьори.
От 5 до 15 години лишаване от свобода може да получи началникът на ГКПП "Лесово" Димитър Колев, ако се докаже обвинението му, че е организирал престъпна група за събиране на подкупи от шофьори. Останалите митничари - Георги Банев, Чавдар Дюлгеров, Димитър Шопов и Юрий Кузнецов, са заплашени със затвор от 3 до 10 години, в случай, че са участвали като членове в престъпната организация.
Трима митничари, колеги на обвинените, са основните свидетели, които очертават престъпната схема. Служителите Пламен Станчев, Пламен Иванов и Донка Георгиева сочат вътрешната структура на групата, както и функциите на отделните участници в нея.
В показанията си шофьори на ТИР разказват, че в продължителен период от време митничарите са им искали суми, срещу които тираджиите да преминават бързо и безпроблемно.
Съдът изрично уточни, че обвинението в ръководене на престъпната група спрямо Димитър Колев не е базирано на поста му в пункта "Лесово", където е началник.
Георги Банев е заловен в момент, когато предава плик с пари на шефа на митницата. Димитър Колев се е опитал да ги изхвърли, но опитът му е неуспешен, тъй като е бил "хванат" от служителите на ДАНС. Опитът му да се освободи от веществените доказателства според съда сочи, че Колев в осъзнавал извършеното престъпление.
В личния автомобил на Банев също са намерени пари.
Чавдар Дюлгеров отговарял за получените средства от подкупи, като ги предавал на групата.
Нито служителите от ДАНС, нито митничарите, които са свидетелствали срещу колегите си, дават сведения, че Юрий Кузнецов е член на групата. Въпреки това, поемни лица, присъствали на събирането на доказателства, сочат, че в личния му автомобил са открити два плика с пари. Видът на банкнотите кореспондира с показанията на тираджия, който твърди, че е дал пари на митничар, отговарящ на описанието на Кузнецов - "мъж с брада".
Единствено спрямо Димитър Шопов към момента липсват доказателства за деятелност, според съда. За него са били направени единствено косвени изводи за участие. Те се базират на протоколи от обиск на апартамента му, където са намерени пари. Сумата обаче била доказано легална.
Междувременно са събрани доказателства и за други лица, които са участвали в схемата. Те обаче не бяха коментирани, тъй като не са предмет на настоящото производство.
На откритата част от заседанието стана ясно, че съдът не възприема твърдението на защитата, че показанията на свидетелите от ДАНС не следва да бъдат кредитирани. Адвокатите са изразили това мнение заради това, че те са участвали в други процесуални качества, свързани с провеждането на СРС. Въпреки че обвиняемите имат чисто съдебно минало, съдът реши, че има опасност да извършат друго престъпление на свобода. Предвид високата обществена опасност и продължителността на деянието, съдът наложи мярка за неотклонение "задържане под стража" за Колев, Банев, Дюлгеров и Кузнецов.
Спецсъдът насрочи заседание за 13 ноември от 10.00 ч., ако обвиняемите решат да обжалват пред Апелативния специализиран наказателен съд.
Припомняме, от данните на прокуратурата стана ясно, че една митничарска смяна на Лесово е припечелвала между 50 - 80 хиляди лева месечно.
Пред журналисти защитата на Колев - адв. Лъчезар Таков разкри, че засекретяването на заседанието е било с цел да не се разгласят семейни и лични данни.
По думите на юриста медиите не са достатъчно обективни. Данните, които излязоха в общественото пространство според Таков нямат нищо общо с материалите по делото. "По делото няма годни доказателства, защото не са събрани, както трябва", посочи той. Няма нито едно СРС, разпитани са агенти на ДАНС, които преразказват СРС-та, смята Таков.
Парите, които са иззети от дома на Колев, били декларирани в данъчната декларация пред митниците като налични.
Според Таков случаят с митничарите е лоша пиар акция на ДАНС и на прокуратурата.
Таков опроверга казаното от прокуратурата на брифинг, че Колев е хванат в момент, когато единият началник-смяна му дава плик с близо 10 000 лв. "Такова нещо по делото не е доказано", категоричен е адвокатът. По думите му фактите по делото говорят, че няма никаква организирана престъпна група.
Адвокатът даде и своята версия за случая, от която става ясно, че организацията на работата в митница "Лесово" просто прилича на Организирана престъпна група (ОПГ), но не е. Там има началник на митническия пункт и четирима началници на смените. Началникът на митническия пункт е обвинен, че е шеф на групата, а другите - че са членове.
По думите му, ако има подкупи, би трябвало да се опише, че парите отиват от лицето Х към лицето Y. Такова нещо обаче не било налице.
Разследването се е водило 6 месеца. От гледна точка на защитата през този период не са събрани годни доказателства.
След заседанието прокурор Първанов опроверга твърдението на адв. Таков, че няма СРС-та. Според държавния обвинител СРС-та са използвани, само че е нужно време да се изготвят веществени доказателствени средства.
Иначе към момента митничарите са с обвинения за участие в ОПГ. Димитър Колев е обвинен като ръководител на групата с цел събиране на подкупи. Останалите са членове.
Снимки на подсъдимите не можем да представим, тъй като те изрично са пожелали да не бъдат снимани, затова пък в тоалетната на спецсъда е закачено следното:
Profesionalist
на 06.11.2014 в 05:53:34 #4Zasekreteno e za da ne se razbere 4e parite otivat v dzoba na fastaka Siderov.
dachi
на 05.11.2014 в 20:50:18 #3че ще се разкрият интимни данни от живота на сочения за тартор на групата Димитър Колев. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Абе тоя да не са го хванали на калъп с някоя секси митничарка.Вместо да брои точно парите предназначени за Танов.
NikB
на 05.11.2014 в 16:23:45 #2ЗАЩО ПРИ ЗАКРИТИ ВРАТИ?
Минувач
на 05.11.2014 в 15:53:23 #1Преди 2-3 г. разтуриха едно митничарско весело село. Останах с впечатлението, че героите се оттеглиха весели...