Единната информационна система на съдилищата и работата по съдебната карта обсъдиха в правосъдното министерство.
Срещата бе между служебния министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов и неговия заместник Мария Павлова с ръководството на Съюза на съдиите в България, Асоциацията на прокурорите в България (АСБ), Камарата на следователите в България (КСБ) и Съюза на синдикалните организации в Министерството на правосъдието. Информацията е от министерството на правосъдието.
Със съдийската организация обсъдиха работата по съдебната карта. Министърът и председателят на Съюза Калин Калпакчиев се уточниха, че са нужни ясни критерии за изработване на съдебна карта. За единната система на съдилищата бе споменато, че за електронното правосъдие е нужен цялостен подход.
С Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите министър Стоилов и зам.-министър Павлова обсъдиха подобряването на диалога между институциите и магистратските организации.
Шефът на Асоциацията на прокурорите Владимир Николов е готов организацията да участва активно в анализа на специализираното правосъдие.
Председателят на Камарата на следователите Петко Петков заяви желание за активен диалога в съдебната система и включването им в работни групи.
Стоилов и Павлова се ангажираха пред синдикатите да преодолеят забавянето на наредби, които спъват дейността на синдикатите в съдебната система.
Министърът на правосъдието проф. Янаки Стоилов и заместниците му продължават срещите си с други професионални организации, неправителствени организации и синдикат към Министерство на правосъдието.
Днес те приемат представители на Висшия адвокатски съвет, Нотариалната камара, Камарата на частните съдебни изпълнители и Държавните съдебни изпълнители, информират от МП.
Припомняме, през април 2020 г. съдебните кадровици обсъждаха манипулирана ли е системата за случайно разпределение на дела. След това спря договора с фирмата, която поддържа системата за случайно разпределение на делата.
На 16 септември 2020 г. ВСС спря въвеждането на дела в новата система на съдилищата. Съдиите излязоха на протест, защото видяха проблемите в системата.
Почти година след това от ВКС поискаха "Информационно обслужване", които отговарят за системата, да я възстановят, за да може да работи и да обучат магистратите как да боравят с нея.